Bytom: Podczas remontu muzeum odkryto tajemniczą puszkę. Zawartość to prawdziwy skarb!
Znaleziono kamień węgielny wmurowany 18 czerwca 1929 r. w ówcześnie niemieckim Bytomiu, pod gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, która zarazem była siedzibą m.in. muzeum miejskiego. Za kamieniem znaleziono kapsułę czasu, a w niej nie lada artefakty!
Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS
Zachowane w doskonałym stanie artefakty z przeszłości, wydobyli pracownicy techniczni Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Chodzi o kapsułę czasu i jej zawartość, które zostały ukryte za kamieniem węgielnym, wmurowanym 18 czerwca 1929 r. Jak czytamy na łamach Polsat News – W niszy za kamieniem węgielnym umieszczono metalową tubę z aktem erekcyjnym, podpisanym przez uczestników uroczystości, a ponadto aktualne wydania gazet, dokumenty dotyczące działalności Miejskiej Kasy Oszczędności, zestaw obiegowych monet, plan Bytomia, wykaz członków rady miejskiej i zarządu miasta, a także wykazy aktualnych cen materiałów budowlanych i produktów spożywczych. –
Ze względu na to, że znalezione dokumenty mogą ulec zniszczeniu, będzie je można oglądać tylko przez kilka dnie. trakcie wystawy plakatów z okazji 110 lecia Muzeum Górnośląskiego. Później tuba wróci na swoje miejsce i zostanie ponownie wmurowana, ale zostanie do niej dodany aktualny opis muzeum ze stanu na 2020 r. To przykład niesamowitego łączenia historii z teraźniejszą, w ujęciu całkowicie ponadczasowym. Dokumenty do wglądu odwiedzających będą dostępne m.in. 2 lipca na otwarciu wystawy plakatów, na której oprócz artefaktów z kapsuły czasu, będzie można oglądać ciekawy plakaty z lat 80-tych z tzw. karnawału Solidarności.
Tarcza antykryzysowa: Kolejne postojowe na kontach mieszkańców woj.śląskiego
Wybory prezydenckie: 28 czerwca nie zostanie wykorzystany żaden element pakietu z 10 maja
Gliwice: Kolejne testy na koronawirus i wyniki ujemne. Pacjenci opuszczają szpital!
źródło: Polsat News red: B. Bednarczuk