Piloty do zdalnej obsługi SDiP przekazane osobom niepełnosprawnym w Częstochowie
Na terenie centrum przesiadkowego przy Skwerze Junaków na Rakowie odbył się briefing prasowy połączony z symbolicznym przekazaniem pilotów do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla niewidomych i niedowidzących mieszkańców miasta.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
W spotkaniu udział wzięli m.in. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, dyrektor MZDiT, Joanna Holi – Sosnowska, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie, Tomasz Tyl, przedstawiciele częstochowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych z kierownik Iloną Juszczyk na czele oraz przedstawiciele mediów.
Założeniem spotkania było przypomnienie inwestycji w SDiP, która już kilka miesięcy służy mieszkańcom naszego miasta oraz podkreślenie, że jednym z założeń tego zadania jest ułatwienie korzystanie z komunikacji miejskiej osobom z niepełnosprawnościami. Na dowód tego 1000 sztuk pilotów zostanie przekazane bezpłatnie podmiotowi reprezentującemu osoby z dysfunkcjami narządu wzroku na terenie naszego miasta.
– Wierzę, że zdalna obsługa tego systemu z użyciem pilotów będzie dużym ułatwieniem w podróżowaniu komunikacją miejską dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku. Takie były założenia tego zadania zrealizowanego w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta, który symbolicznie przekazał pierwsze z urządzeń na ręce kierownik koła Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie, Ilonie Juszczyk.
– Jesteśmy wdzięczni władzom miasta, że o nas pamiętano i mam nadzieję, że pójdą za tym kolejne ułatwienia, bo jesteśmy grupą, która niemal codziennie korzysta z autobusów czy tramwajów w naszym mieście – podkreśliła Ilona Juszczyk. Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski w Chorzowie Koło grodzkie Częstochowa będzie koordynował dystrybuowanie bezpłatnych pilotów dla osób potrzebujących takiego wsparcia wśród mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Działania te koordynować będzie także Tomasz Tyl, który pośredniczył w porozumieniu służb miejskich ze stroną reprezentującą osoby niepełnosprawne w tym temacie.
Tyl przypomniał, że nie jest to pierwsze działanie na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście, które udało się doprowadzić do realizacji. – Dzięki dobrej współpracy z prezydentem i MZDiT mamy m.in. specjalne oznaczenia nawierzchnią z wypustkami peronów i przejść dla pieszych przy każdej komunikacyjnej czy drogowej inwestycji miejskiej. Osoby niewidome czy niedowidzące wskazały to jako pierwszą potrzebę, kolejną są piloty, które dzisiaj przekazujemy – wyliczał społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie.
System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z tablicami zmiennej treści informującymi o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju i innych ważnych dla poruszania się po mieście kwestiach, powstał przy 50 najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej w Częstochowie za kwotę 3,6 mln zł. Realizacja odbywała się równolegle do budowy centrów przesiadkowych, a uruchomienie systemu nawet wyprzedziło oddanie węzłów. Za oba zadania odpowiedzialny był Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. – Bardzo się cieszę, że oprócz instalacji i wdrożenia samego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej możemy przekazać tak znaczną liczbę pilotów do jego zdalnej obsługi osobom niepełnosprawnym. Nie jest to normą w innych miastach wykorzystujących takie systemy – podsumowała dyrektor MZDiT, Joanna Holi –Sosnowska.
System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej jest obecny także na wybudowanych centrach przesiadkowych. W najbliższym czasie, po wypełnieniu się formalności nadzoru budowlanego, węzły zostaną oddane do użytku mieszkańcom wraz ze wszystkimi przewidzianymi funkcjami.
źródło: UM Częstochowa
Zobaczcie piekło oddziału covidowego w Katowicach! Może korona-sceptycy wreszcie uwierzą? [WIDEO]
Kosmiczny eksperyment! Studentów zamknęli w hangarze. Udają, że są w kosmicznej izolacji [WIDEO]