Kategorie

Ktoś w Bytomiu podrzuca zużyte opony. Straż Miejska wzięła pod lupę zakłady wulkanizacyjne

Mandaty karne i szereg pouczeń – to efekt kontroli przeprowadzonych przez bytomską Straż Miejską w dziewięciu zakładach wulkanizacyjnych i warsztatach samochodowych. Na problem zwrócili uwagę zarządcy wspólnot mieszkaniowych, którzy przy placykach gospodarczych znajdywali porzucone stare opony.

 

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Powiązane artykuły

Zgodnie z ustawą o odpadach, zakłady wulkanizacyjne i warsztaty samochodowe mają obowiązek we właściwy sposób pozbywać się opon i innych wytworzonych w wyniku swojej działalności odpadów.

– Oznacza to między innymi, że muszą posiadać umowę podpisaną z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się odbiorem tego rodzaju odpadów – mówi Bartłomiej Nowakowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bytomiu. – Kontrola wykazała, że nie wszyscy przedsiębiorcy posiadali wymagane dokumenty. Część z nich nie miała podpisanych indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych oraz rachunków za odbiór odpadów wytworzonych w wyniku działalnościdodaje Nowakowski. Jak zaznacza Straż Miejska kontrole bytomskich zakładów będą kontynuowane.

Przedsiębiorcy wytwarzający odpady, a do tych należą warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne mają obowiązek wpisać się do Bazy Danych Odpadowych, która ma za zadanie uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami. Takiego wpisu dokonuje Marszałek Województwa odpowiedni dla siedziby firmy. Firmy zobowiązane też są do składania sprawozdań o odprowadzaniu odpadów.

– Zakłady wulkanizacyjne nie muszą posiadać pozwolenia na składowanie odpadów, gdyż dotyczy to tylko firm, które wytwarzają do 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne. Powinny jednak posiadać system ich składowania i utylizacji w ramach podpisanych umów z firmami zajmującymi się tymi sprawami – mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.

Zużyte opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej

Często też zdarza się, że wymieniając opony w zakładzie wulkanizacyjnym, klient musi się ich pozbyć na własną rękę. W Bytomiu można je oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II. To usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ciągu roku bytomianie mogą oddać do 8 sztuk zużytych opon.

 

Źródło: UM w Bytomiu, zdjęcie poglądowe pixabay.com

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gigantyczny skok zakażeń w woj.śląskim! Szpitale na południu regionu sparaliżowane!

Katowice: Z zawałem odesłano ją z dwóch szpitali! W trzecim kobietę trzeba już było reanimować

Rybnik: To nie żart! Nauczyciele dostaną 1 zł dodatku. I to brutto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button