reklama
Kategorie

Rozpoczął się Spis Powszechny. Lokalni politycy chcieliby, żeby było jak najwięcej deklaracji dotyczących śląskości

Spisz się sam. Takie mogłoby być hasło rozpoczynającego się spisu powszechnego. W przeciwieństwie do poprzednich spisów ten prowadzony całkowicie w formie cyfrowej. Obywatele i obywatelki powinni przede wszystkim samodzielnie wziąć udział w powszechnym badaniu. Zaczęło się nieźle, bo od północy do godziny 11.00.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Spisało się prawie 3 tysiące mieszkań i ludzie, którzy w tych mieszkaniach zamieszkują. W naszym województwie mamy mieszkań 1,8 mln. Mam nadzieję, że po tak dynamicznie rozpoczętym dniu będzie już tylko więcej – mówi Aurelia Hetmańska, Urząd Statystyczny w Katowicach.

Lokalni politycy chcieliby, żeby było jak najwięcej deklaracji dotyczących śląskości. Dlatego dzisiaj zachęcają, żeby w rubryce narodowość zaznaczyć „inną” i wybrać śląską. Widać, że niektórzy chcą też przy okazji wypromować siebie. Odrębność Ślązaków jest też często powodem politycznych sporów. Najczęściej opozycja przypomina ten moment:

– Są Ślązacy, którzy mają poglądy liberalne. Tacy, którzy mają poglądy konserwatywne. Prawicowe i lewicowe. To jest naturalna kolej rzeczy. Faktycznie jest tak, że w ostatnich wyborach wygrywał w Rybniku PiS i Andrzej Duda. Bardzo często jest jednak tak, że wiele osób głosuje pod wpływem emocji w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej – mówi Łukasz Kohut, europoseł.

To sprawiło, że propagatorzy śląskości w regionalnej polityce zostali zepchnięci na margines. Jednak wierzą w to, że uda się udowodnić – tak jak w poprzednim spisie – o sile Ślązaków. Chcieliby, żeby znowu okazali się największą z wszystkich mniejszości.

– Tych, którzy na jedno dwóch pytań odpowiedzieli o śląskość było już prawie 850 tys. Choć właśnie tu znowu pojawia się „ale”. To nie są dane wynikające z deklaracji, ponieważ spis 10 lat temu nie był powszechny. Był element samospisu tak jak teraz i badania prowadzone przez rachmistrzów, ale też nie wśród wszystkich respondentów. Z tego GUS wyciągał szacunkowe dane dotyczące całości – mówi Jerzy Gorzelik, Ruch Autonomii Śląska.

Na razie spis powszechny ma potrwać do końca czerwca, ale zostanie najprawdopodobniej przedłużony do 30 września. Główną formą jest samospis. Można go dokonać poprzez stronę spis.gov.pl. Poza tym możliwy też jest wywiad telefoniczny na żądanie. Należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

KORONAWIRUS: Sytuacja na Śląsku jest krytyczna! Pomóc ma wojsko

Komisja Europejska zgodziła się na miliard złotych pomocy dla Polskiej Grupy Górniczej

Abp Wiktor Skworc zaapelował do księży: postną jałmużnę oddajcie na szpital w Mikołowie

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button