Bytom: Polski peron, podziemne tunele i szklany dach – może czas na wycieczkę?
Za nami kolejny dzień pasjonujących wycieczek organizowanych przez Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców w ramach Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!
Ich celem jest nie tylko przypomnienie wielokulturowej historii Bytomia, przedstawienie najpiękniejszych zabytków, ale również odkrycie tajemniczych miejsc, których nie brakuje w naszym mieście. Dzisiaj, 4 lipca jedną z wycieczek organizowanych przez MDM był spacer po ulicy Dworcowej i odkrywanie tajemnic bytomskiego Dworca PKP. Spacer poprowadzili Jacek Maniecki i Dobromir Kazimierczak, a rozpoczął się on od przypomnienia historii powstania ulicy Dworcowej, jej dziejów od XIX wieku, architektury z pięknymi detalami oraz funkcji budynków, które do dziś są potwierdzeniem, że Dworcowa jest jedną z najważniejszych ulic w mieście.
Na Placu Michała Wolskiego z kolei rozpoczęła się część wycieczki poświęcona Dworcowi PKP. Dobromir Kazimierczak nie tylko opowiedział jego dzieje, odkrył tajemnice, ale przede wszystkim przedstawił wiele ciekawostek związanych z jego funkcjonowaniem w okresie międzywojennym oraz po 1945 roku. Przypomniał m.in. o polskim pierwszym peronie, wskazał na starych fotografiach niemieckie napisy informujące o kierunku jazdy, omówił jak czyszczono oszklony dach hali peronowej Dworca PKP za pomocą suwnicy oraz wskazał, gdzie istniały podziemne tunele.Oprócz wycieczki po ul. Dworcowej i Dworcu PKP, Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców przygotowało dzisiaj także dwa inne spacery poświęcone architekturze i historii Rynku oraz Śladem Promenady do Goju.
Warto dodać, że sobotnio-niedzielne wycieczki zostały przygotowane przez członków Stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców w ramach Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury, która jest projektem współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Bytom.
źródło: UM Bytom
Udało się! Gigantyczna zbiórka dla Oliwki Hyli zakończona. Jest 9,5 miliona złotych
Strefa Carnall w Zabrzu już czynna. To unikat na skalę Europy! [WIDEO]