Kategorie

Rocznica Porozumień Jastrzębskich. Izba pamięci im. Lecha Kaczyńskiego [WIDEO]

Dwupoziomowy pawilon pamięci Porozumień Jastrzębskich będzie nosił imię byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Taką wiadomość przekazano podczas obchodów 41. rocznicy wydarzeń, które zmieniły bieg polskiej historii.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

– Wielu z Was pewnie się zastanawiało dzisiaj co tam z boku pomnika stoi, jest to swoistego rodzaju kamień węgielny, który chcemy pod to co ma tutaj powstać za kilka lat, chcemy to wmurować. –Roman Brudziński, „Solidarność” KWK „Zofiówka”.

Pierwszy list intencyjny do kapsuły czasu w kamieniu węgielnym włożył premier Mateusz Morawiecki. Na uroczystościach nie mógł pojawić się prezydent RP Andrzej Duda, ale na ręce jastrzębskiej „Solidarności” przekazał list.

Powiązane artykuły

– Uczestnicy strajku zażądali respektowania elementarnych praw pracowniczych, większej swobody i samorządności w zarządzaniu przedsiębiorstwami, a przede wszystkim możliwości utworzenia wolnych, niezależnych od władzy
związków zawodowych. – mówi List prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ponad rok później wprowadzono stan wojenny, który miał zgasić jakiekolwiek aspiracje narodu do walki o swoje prawa. Jednak tak się nie stało.

– Ten fakt spowodował, że cała Polska stała się areną solidarnościowej insurekcji i tej insurekcji władze komunistyczne nie były w stanie już zgasić. – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Przypomnijmy, że niedawno rząd porozumiał się z górnikami w sprawie wygaszania działalności branży.

– Mam głęboką nadzieję, że to porozumienie zostanie zrealizowane, że nie stanie się tak, że to będzie kolejny dokument i stanie się pożółkłym papierem. – mówi Dominik Kolorz, Śląsko-Dąbrowska „Solidarność”.

W związku z niskim wskaźnikiem osób zaszczepionych przeciw COVID-19 wśród górników z apelem o szczepienie i tym samym szybszy powrót do normalności zwrócił się szef „Solidarności” Piotr Duda.

 – Szczepmy się, róbmy to dla siebie. Cytując ojca świętego Franciszka, zaszczepić się to tak jakby dać komuś życie, to akt miłości wobec siebie i wobec bliźniego, wobec kolegi, koleżanki z pracy. – mówi Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”.

Porozumienia Jastrzębskie zostały podpisane około 5 nad ranem 3 września 1980 r. Była w nich mowa m.in. o wolnych sobotach i niedzielach dla górników czy skróceniu czasu pracy. Wcześniej do strajkujących w Jastrzębiu górników dołączyło wiele zakładów z całej Polski.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polscy strażacy wrócili z Grecji do Katowic [WIDEO]

Kradli rowery miejskie. Namierzyła ich straż miejska [WIDEO]

Niedzielski: osoby zaszczepione nie będą objęte obostrzeniami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button