Kategorie

Ponad 250 tys. złotych na ULKI. Naukowcy nadal będą mogli kontrolować atmosferę

Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego z kolejną dotacją . Ponad 250 tys. złotych trafi na potrzeby popularnej ULKI czyli Napowietrznego Mobilnego Laboratorium Kontroli Atmosfery.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach od kilku lat wspiera działania Uniwersytetu Śląskiego właśnie w zakresie doposażania tego mobilnego laboratorium kontroli atmosfery. Co roku to dofinansowanie oscyluje w kwotach przekraczających 200 tys. złotych – mówi Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

ULKA , jako jedyne takie laboratorium w Polsce, dzięki finansowaniu wciąż może rozwijać swoje możliwości badawcze.

– To piąty przykład wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, dzięki któremu wzbogacamy nasze laboratoria naukowe. Dzisiaj spotykamy się na podpisaniu umowy związanej z badaniami, które są dla nasz szczególnie ważne i myślę, że szczególne spektakularne, ponieważ toczą się z wykorzystaniem Mobilnego Latającego Laboratorium, które jest umieszczone w koszu balonu uniwersyteckiego. Laboratorium, które pozwala w sposób mobilny badać jakość powietrza nad Śląskiem – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

A możliwości pomiarów wykonywanych są naprawdę duże. Dotychczas wykonano ich już ponad kilkanaście tysięcy i nie są to wyłącznie badania diagnostyczne. To materiały, które stanowią podstawę do dalszych badań naukowych. Prowadzone są m. in. pomiary stężeń pyłów zawieszonych czy badania zanieczyszczeń gazów.

– W tym roku kupujemy urządzenia, które umożliwią nam analizę stężenia pyłów i stężenia gazów na różnych wysokościach. Czyli przy jednym przelocie będziemy mieli kilka urządzeń podpiętych po to, żebyśmy mogli monitorować jak się kształtują zanieczyszczenia na różnych wysokościach. To nam umożliwi interpretację dyspensy czyli rozprzestrzeniania się tych zanieczyszczeń, jak również wyznaczania dokładnie warstwy mieszania do jakiej sięgają te zanieczyszczenia – mówi dr hab. prof. UŚ Mariola Jabłońska, kierownik ULKA.

Co ciekawe, balon bezpiecznie może się wznosić do 4000 metrów, a jedynym jego ograniczeniem jest rozrzedzone powietrze.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WST otworzy w Knurowie punkt dydaktyczny. Będą się tu kształciły pielęgniarki

Krok po kroku, raz jeszcze. Wszystkie zmiany na Rondzie gen. Ziętka w Katowicach. Jak teraz po nim jeździć?

Katowice na kilka dni stolicą Europy! Europejski Kongres Gospodarczy wraca w normalnej formule po roku przerwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button