reklama
Kategorie

Śląsk wolny od HCV! Zrób bezpłatne badanie na obecność wirusa

Wirus HCV to podstępny przeciwnik. Nie daje objawów, a może prowadzić do raka i marskości wątroby. Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14 proc. jest tego świadomych. 8 października rusza kampania Śląsk wolny od HCV!, w ramach której można bezpłatnie wykonać badanie na obecność wirusa.

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Od 1 października w województwie śląskim trwa kampania Śląsk wolny od HCV. Jej celem jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia. Kampania polega na informowaniu o punktach, które prowadzą bezpłatne badania, oraz placówkach, które realizują leczenie w woj. śląskim. Organizatorem kampanii jest Fundacja Gwiazda Nadziei.

HCV to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Podstępność choroby polega na braku objawów lub ich niespecyficznym charakterze, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Pierwszym krokiem do eliminacji zakażeń HCV jest diagnostyka. W ramach kampanii Śląsk wolny od HCV mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie wykonać badanie na obecność wirusa. W Bielsku-Białej można to zrobić w laboratorium Alab przy ul. Kazimierza Wielkiego 26.

Zakażenie wirusem HCV to problem globalny. Na świecie około 130-150 mln osób jest nim zakażonych, co odpowiada ok. 2 proc. populacji. Powoduje on śmierć prawie 350 tys. osób rocznie i jest jednym z najczęstszych powodów raka wątroby i przyczyną przeszczepień wątroby.
– W Polsce szacuje się, że HCV dotyczy 150 tys. osób, aż 86 proc. z nich nie jest tego świadomych. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 359 osób. W kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 zakażenia. To pokazuje ogrom niedoszacowania danych i jeszcze dobitniej potrzebę prowadzenia diagnostyki całego społeczeństwa. Wspierając kampanię Śląsk wolny od HCV, chcemy pokazać, że działania lokalne często wyprzedzają decyzje systemowe i przynoszą realne korzyści dla mikrospołeczności – podkreśla Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik.

HCV wymyka się uwadze lekarzy, bo diagnostyka wirusa nie jest prowadzona w ramach działań systemowych. Zazwyczaj chory dowiaduje się o zakażeniu, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Szereg osób korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, wykonuje tatuaże i drobne zabiegi medyczne. To obecnie najczęstsze drogi zakażenia. Do tego dochodzą transfuzje krwi, zażywanie, nawet incydentalnie, narkotyków dożylnych a także zwykła nieuwaga i korzystanie z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). To wszystko może być źródłem zakażenia.

Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach, argumentuje udział w kampanii: – Chcemy wykorzystać obecność w kampanii Śląsk wolny od HCV i zachęcić Państwa do diagnostyki. Do zrobienia najważniejszego pierwszego kroku, jakim jest badanie w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HCV, bo tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego wyleczenia, a Państwo uniknięcia poważnych skutków takich jak marskość wątroby czy rak wątroby. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące), niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim refundowanym.

Działania kampanii Śląsk wolny od HCV skoncentrowane są na dotarciu do mieszkańców miast w województwie śląskim, w których znajdują się punkty ALAB laboratoria. W tych placówkach można, do końca roku, bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV, zamieszczone zostały materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie na Śląsku.

Do udziału w kampanii zaproszone zostały także placówki służby zdrowia, które mają możliwość otrzymania bezpłatnych testów i nakłuwaczy do badań swoich pacjentów w kierunku HCV. Wystarczy zgłosić się do Fundacji Gwiazda Nadziei i wyrazić wolę otrzymania takich zestawów. Zasięgiem działania kampanii objęte zostaną również placówki opieki osób starszych oraz ośrodki leczenia uzależnień.

Zapamiętaj!
Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14 proc. jest tego świadoma.
Pierwszym krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.
Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.
Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

Kampania Śląsk wolny od HCV! realizowana jest pod patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych a partnerem jest Koalicja Hepatologiczna. Patronat honorowy nad kampanią objął także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski; prezydenci Bielska-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Zabrza; burmistrzowie Czeladzi, Myszkowa, Sławkowa oraz wójtowie Gorzyc i gminy Poraj.

źr. UM Bielsko-Biała
źr. UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Strajk wisi na włosku? Kierowcy PKM Tychy żądają podwyżek i grożą protestami

Ludzie modlili się, żeby nie spłonąć. Podpalacz familoków w Czerwionce dostał 10 lat

Tarnowskie Góry muszą usunąć zapadliska w centrum miasta. To decyzja nadzoru budowlanego

 

źr. UM Bielsko-Biała

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button