Robot operujący w 3D zaprezentowany w Bielsku-Białej. Robot Versus może trafić do Beskidzkiego Centrum Onkologii
Roboty są już nieodłącznym elementem medycyny w XXI wieku i znajdują się w wielu szpitalach na całym świecie. Ten jednak nie dość, że w porównaniu do innych jest mały to do tego jeszcze bardziej precyzyjny niż ręce niejednego chirurga.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
-Przed tym nie uciekniemy. Podobnie jak w laparoskopii wydawało się, że będzie miała nikłe zastosowanie, początkowo tylko do operacji pęcherzyka żółciowego. W tej chwili wykonuje się praktycznie wszystkie operacje laparoskopowo – mówi dr n. med. Józef Wróbel, z-ca dyrektora ds. medycznych w BCO w Bielsku-Białej.
Czyli w sposób możliwie najmniej inwazyjny. Robot Versus, bo nim mowa, został stworzony w Anglii i oprócz dużej mobilności czy elastycznych ramion posiada jeszcze kilka cech pomocnych w pracy chirurga operatora.
– Dla chirurgów w trakcie operacji jest bardzo wygodny. Wzmacnia ich zręczność, dzięki użyciu obrotowego nadgarstka, a także możliwości przeprowadzania operacji na ekranie w trybie 3D, dzięki którym widzą dokładnie wszystkie szczegóły jak np. żyły i tym podobne – mówi Colin Eke, CMR Surgical.
Dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów. Jak przekazuje zarząd Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej istnieje duża szansa, że taki robot pojawi się placówce na stałe.
– Jest to racjonalna propozycja, ponieważ jesteśmy aktualnie na etapie gwałtownego rozwoju, a z kolei ilość zabiegów w zakresie chirurgii endoskopowej jest tak duża, że jest ekonomicznie uzasadnione żebyśmy wprowadzili nową jakość – mówi Lech Wędrychowicz, dyrektor BCO w Bielsku-Białej.
Ale i oszczędność, bo operacje wykonywane robotem Versus są o wiele tańsze niż innymi tego typu konkurencyjnymi produktami. Ze sprzętu mieliby skorzystać również studenci medycyny Wyższej Szkoły Technicznej, którzy uczą się m.in. w Bielskim Centrum Onkologii.
– Nasi studenci korzystając właśnie z takiej infrastruktury ucząc, mają możliwość zobaczenia, kształcenia się przy najlepszych, czyli przy lekarzach, którzy pracują na sprzęcie z najwyższej półki, jest to świetlana przyszłość, że już posiądą tę wiedzę – mówi Magdalena Wierzbik-Strońska, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.
O tym czy taki robot pojawi się na stałe w Beskidzkim Centrum Onkologii w Bielsku-Białej mamy dowiedzieć się w najbliższym czasie.
autor: Bartosz Bednarczuk
Prawie 7 kilogramów szczęścia! Nietypowe narodziny w szpitalu w Zabrzu [ZDJĘCIA]
Śmiertelny wypadek pod Gliwicami. Jak doszło do zasypania mężczyzny w Kozłowie? [NOWE FAKTY]
W Katowicach można kupić ciastka – piersi. Klienci zachwyceni, a wszystko w ważnej sprawie!