Na Śląsku ruszyła specjalna infolinia dla bezdomnych. To numer 987
Jak co roku, od dziś rusza telefoniczna pomoc dla bezdomnych. To bezpłatna infolinia, gdzie pod numerem 987 śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego udziela informacji lub pomaga uzyskać konkretną pomoc osobom bezdomnym z terenu województwa śląskiego.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
-Jeżeli dzwoni na przykład dzwoni osoba bezdomna, która potrzebuje adresu do najbliższej noclegowni to wówczas taki adres może od nas uzyskać, my ją kierujemy. Ale często dzwonią również mieszkańcy, którzy są zaniepokojeni, iż na przykład w mroźny wieczór widzą osobę bezdomną na ławce w parku, w altankach, czy też na klatce schodowej. Oni wówczas telefonują pod 987, my dajemy taką informację straży miejskiej bądź policji, aby na miejsce udał się patrol i sprawdził jaka jest sytuacja takiej osoby bo może się okazać, że ona potrzebuje pomocy lekarskiej – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.
W całym województwie śląskim działa blisko 2 tys. punktów, w których osoby bezdomne mogą uzyskać należytą pomoc. To m.in. noclegownie, jadłodajnie i schroniska.
-Prowadzimy można powiedzieć w sumie pięć takich placówek dla bezdomnych. Przed jedną z takich placówek stoimy, to jest schronisko dla bezdomnych w Będzinie, ul. Energetyczna 10. Ale posiadamy jeszcze noclegownię w Sosnowcu, w której może znaleźć miejsce około 40 osób bezdomnych. Posiadamy również noclegownię i ogrzewalnię w Dąbrowie Górniczej, jak również i schronisko w Dąbrowie Górniczej wraz z usługami opiekuńczymi. Bo trzeba powiedzieć, że ta społeczność osób bezdomnych też się starzeje i staje się bardzo dużym problemem dla samorządów – mówi ks. Tomasz Folga, Caritas Diecezja Sosnowiecka.
Dlatego to przede wszystkim samorządy organizują miejsca, w których każdy, kto potrzebuje pomocy – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, może dostać coś ciepłego do jedzenia. Szacuje się, że w województwie śląskim żyje ponad 4 tys. bezdomnych osób.
-Fundacja Wolne Miejsce prowadzi szerokie działania, w okresie jesienno-zimowym prowadzimy takie gotowanie zup na terenie dużych miast, zresztą nie tylko bo tutaj w naszej aglomeracji śląskiej tych miast jest więcej. Oprócz tego mamy dwa sklepy socjalne, pierwszy jest w Katowicach, drugi w Warszawie. Przy każdym z tych sklepów działa kawiarenka. I na terenie kawiarenki, jeżeli przyjdzie jakaś osoba w tym okresie zawsze zostanie poczęstowana ciepłą herbatą ewentualnie jakimś ciastkiem – mówi Ewa Szymura, SPICHLERZ Sklep Socjalny.
Władze województwa apelują, aby nie wstydzić prosić o pomoc i reagować na potrzeby drugiego człowieka. Infolinia dla bezdomnych obsługiwana jest bezpłatnie i całodobowo przez siedem dni w tygodniu, aż do wiosny.
autor: Fatima Orlińska
Maseczki na cmentarzu we Wszystkich Świętych? Minister Zdrowia zabrał głos
Jak doszło do śmiertelnego wypadku w Pawłowicach na Wiślance? [NOWE FAKTY]
Każdy mógł się zaszczepić pod cmentarzami w Katowicach [WIDEO]