FilmKraj

Film Gierek. 7 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim pójdziesz do kina. Bohaterowie, miejsce akcji, PRL

Film Gierek jest w kinach od 21 stycznia. Czy warto iść? Zanim zdecydujecie, poczytajcie, gdzie go kręcono, kto gra i jak przedstawiono PR (dość schematycznie, tak jak i głównego bohatera). Ale może warto choćby po to, by zobaczyć Michała Koterskiego w roli Edwarda Gierka, a Małgorzatę Kożuchowską jako jego żonę? Oto 7 rzeczy jakie warto wiedzieć o filmie Gierek.

1. Czy to jest film historyczny?

Nie. To opowieść o człowieku i o jego relacjach rodzinnych, a w tle będą historyczne wydarzenia. Cóż, trudno byłoby się odciąć od zdarzeń, które wówczas zachodziły − powiedział Iwanowski. I dodał: to raczej political trhiller. Również Adam Gierek, syn Edwarda, który film widział przed ostatecznym montażem przyznał, że Michał Koterski bardzo dobrze oddał emocje jego ojca, ale w filmie „brakuje scen plenerowych, w których pokazane byłoby, co działo się w tych latach, o których opowiada Gierek”.

2. Gdzie były zdjęcia?

Zdjęcia były kręcone w Ustroniu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Zawierciu, Gdańsku i Warszawie. Pałac Kultury Zagłębia „gra” np. w filmie gabinet pierwszego sekretarza i salę balową, gdzie bohaterowie witali nowy 1976 rok. Willa Gierka w Ustroniu – nie tylko dom w Gierka w Usroniou Zawodziu, ale i jego dom w Klarysewie. W filmie „gra” też ogród przy willi. Wnętrza willi w Ustroniu zostały tak urządzone, by wyglądały jak przeniesione z lat 70. Kilka ujęć jest ze Stoczni Gdańskiej, gdzie widać słynne żurawie. Kłopot był z odnalezieniem blokowiska „jak z tamtych lat”. W scenie z sekretarką Gierka i Francuzem widać więc, owszem, blok z wielkiej płyty, ale raczej taki z lat 80., na dodatek… z plastikowymi, brązowymi oknami. Z kolei ulica Pocztowa w Katowicach grała jedną z handlowych ulic Warszawy.

3. Czy w filmie występują autentyczne postaci z tamtego czasu?

Niezupełnie. Tylko Edward Gierek i Leonid Breżniew „noszą” w filmie swoje nazwiska. Autentyczne są postaci żony i matki I sekretarza oraz kardynała Wyszyńskiego. Matkę, co ciekawe, gra pochodząca ze Śląska aktorka Ewa Ziętek. Pozostałe postaci: Generał, premier, liderzy strajku w Stoczni Gdańskiej, w których widzowie bez kłopotu rozpoznają autentyczne postaci z tamtych lat, noszą jednak inne nazwiska. Ale charakteryzacja nie pozostawia złudzeń.

Premiera filmu „Gierek” w Dąbrowie Górniczej z udziałem gwiazd. Warto iść do kina? [RECENZJA, ZDJĘCIA]

Powiązane artykuły

 

4. Czy główni aktorzy rzeczywiście przypominają bohaterów?

Michał Koterski stał się Edwardem Gierkiem. Jeśli pamiętacie go jeszcze jako młodzieńca z „Dnia świra”, zapomnijcie o tym wizerunku. Do roli Gierka w siedem miesięcy przytył 17 kilogramów. Sporo ćwiczył, nauczył się też mówić po francusku, mówi bardzo ładną francuszczyzną – zachwalał twórca filmu Janusz Iwanowski. Z kolei Małgorzata Kożuchowska, która gra żonę Gierka, w filmie nosi misternie upięte koki, szyte na miarę garsonki, ale posturą nie przypomina Stasi Gierkowej. Bez trudu rozpoznacie postać, której pierwowzorem była Anna Walentynowicz i Andrzeja Gwiazdę, opozycjonistów z Gdańska. Za to trzeba się będzie natrudzić, aby w Breżniewie rozpoznać Cezarego Żaka.

Film „Gierek”. Małgorzata Kożuchowska o Stasi Gierkowej i pracy z Koterskim

 

5. Kim był Edward Gierek i dlaczego akurat o nim nakręcono film?

Na Śląsku i w Zagłębiu tej postaci nie trzeba przypominać. Jest legendą. Pierwszy sekretarz KC PZPR, pochodzący z Sosnowca, który w latach 70. miał ambicje, by zbudować Polskę dostatnią i bliższą Zachodowi, zostawił po sobie „gierkówkę” i… spory dług. Zmarł w 2001 roku, ma grób w Sosnowcu. Pochodził z typowej rodziny górniczej, przed wojną pracował w kopalni we Francji, potem w Belgii. Film wyreżyserował Michał Węgrzyn. Gierek fascynował twórców od dawna. Producent przyznał, że materiały do tego filmu zbierał od wielu lat. Poznał m.in. osobistego sekretarza Edwarda Gierka, spotykali się regularnie.

6. Ile czasu trzeba zarezerwować?

Film jest długi. Trwa 140 minut, to niemal 2,5 godziny. Ukazuje ok. 10 lat z życia Gierka, całe lata 70., a kończy się w 1982 roku. Oczywiście są „skoki” i niektóre lata są pomijane, przy innych twórcy zatrzymują się dłużej.

7. Gdzie zobaczę film?

Film był w kinach, a teraz można go zobaczyć np. na Netfliksie.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button