Rodzinny kapitał opiekuńczy. Wiemy, kiedy wypłata świadczenia
Rodzinny kapitał opiekuńczy, to program rządowy, dzięki któremu rodzice dzieci – od 12 do 36 miesiąca życia, otrzymają łącznie 12 tysięcy złotych. Program ten wszedł w życie 1 stycznia 2022r. w ramach Polskiego Ładu. Kiedy wypłata świadczenia?
Do tej pory najwięcej wniosków wpłynęło z czterech województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego. Rodzice z województwa śląskiego złożyli już ponad 40 tysięcy wniosków. Do tej pory najwięcej złożono ich w Rybniku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Mniej, m.in. za paliwo i żywność. Tarcza Antyinflacyjna 2.0 stała się faktem
Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w przeważającej części rodzice występują o świadczenie na jedno dziecko, natomiast najczęściej preferowana forma wypłaty, to tysiąc złotych miesięcznie przez rok.
Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?
Kwotę w wysokości 12 tysięcy złotych otrzymają rodzice na dwa preferowane sposoby, w terminie 12 miesięcy po 1000 złotych, lub po 500 złotych w przeciągu 24 miesięcy. Z ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym wynika, że ZUS może w terminie maksymalnie dwóch miesięcy rozpatrzyć wniosek, z kolei kwota zostaje wypłacona nie wcześniej niż za miesiąc, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc życia.
Złożenie wniosku a otrzymanie świadczenia
Należy mieć także na uwadze, że samo złożenie wniosku nie jest tożsame z gwarancją otrzymania świadczenia. Na koncie Profilu Zaufanego jest możliwość sprawdzenia, czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W przypadku odrzucenia wniosku można odwołać się do Prezesa ZUS, a następnie do sądu administracyjnego.
Gdzie szukać informacji na temat RKO?
Na stronie www.gov.pl (https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzicu-wniosek-o-rodzinny-
kapital-opiekunczy-zlozysz-od-1-stycznia-2022-r ) możemy zapoznać się ze szczegółami programu RKO, oraz sprawdzić najczęściej zadawane pytania.
Z powyższej strony dowiemy się także, w jakich terminach i za pośrednictwem, jakich platform/ banków możemy złożyć wniosek (wyłącznie w formie elektronicznej):
Platforma Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej),
Platforma Usług Elektronicznych ZUS,
Bankowość elektroniczna:
- • od 4 stycznia 2022 r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.
- • od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
- • od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
- • od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.
Więcej informacji na temat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego możemy uzyskać także:
- na specjalnej infolinii: 22 290 55 00 (czynnej od 8.00-15.00 od poniedziałku do piątku),
- we wszystkich placówkach ZUS.
Skarżyńska