To najwyższy budynek Katowic. Ma już pozwolenie na użytkowanie
Najwyższy budynek Katowic, KTW II, – ma pozwolenie na użytkowanie. To koniec budowy. Wieżowiec ma 133 m wysokości. Stoi przy rondzie. Inwestor, firma TDJ, mówi: to nasza flagowa inwestycja. KTW zaprojektował Przemo Łukasik i Medusa Group.
-
KTW II to najwyższy budynek Katowic i metropolii. Ma 133 m i 31 pięter. KTW I – 64 m
-
Budowa kompleksu przy rondzie rozpoczęła się w 2018. W 2019 zaczęto budowę wyższego wieżowca
-
Zimą 2022 budynek ma już pozwolenie na użytkowanie. Przeszedł kontrole straży pożarnej i inspekcji sanitarnej.
Budowa najwyższego wieżowca Katowic trwała od 2019 roku. Obecnie we wnętrzach .KTW II trwa przygotowanie do prac wykończeniowych na powierzchniach najmu. Pierwszy najemca, PwC Service Delivery Center, wprowadzi się do budynku na początku 2023 roku i zajmie aż dziewięć pięter.
Uzyskanie pozwolenia na budowę to ważny etap. Poprzedził je szereg odbiorów i ekspertyz. Zgodność wykonania obiektu z projektem budowlanym potwierdziły pozytywne stanowiska Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Najwyższy budynek Katowic, biurowiec mierzący 133 metry wysokości, jest też najwyższym budynkiem biurowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i tym samym pierwszym tego typu obiektem na tym obszarze poddanym szczegółowym testom i kontrolom – czytamy w komunikacie prasowym.
Co się dzieje na budowie zimą?
Zimą 2022 trwają przygotowania do rozpoczęcia prac związanych z wykańczaniem powierzchni najmu. Tym samym do finału zmierza sześcioletni projekt kompleksu biurowego .KTW – flagowej inwestycji TDJ Estate, którą tworzą dwa budynki zlokalizowane tuż obok katowickiego Spodka.
– Pozytywna decyzja w sprawie możliwości użytkowania .KTW II to dla nas zwieńczenie ponad dwóch lat pracy mówi Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate, odpowiedzialny za budowę .KTW II -. Czujemy ogromną satysfakcję. Podjęliśmy się ambitnego i wymagającego zadania, które ukończyliśmy w terminie i zgodnie z założonym budżetem. Stawiliśmy czoła wyzwaniu, jakim była budowa pierwszego wysokościowego budynku komercyjnego w regionie, skoncentrowanego na małej powierzchni w centrum miasta, rezygnując przy tym ze wsparcia generalnego wykonawcy – Sprawne prowadzenie procesu budowlanego było możliwe za sprawą efektywnej koordynacji prac 40 firm wykonawczych, a także dzięki odwadze w sięganiu po innowacyjne technologie. Dziękujemy wszystkim naszym partnerom za wzorcową współpracę. To dzięki zaangażowanej postawie ponad 300 pracowników odnieśliśmy sukces, realizując budowę z zachowaniem wysokiej jakości i funkcjonalności pomimo panującej od 2020 roku pandemii COVID-19 – dodaje.
KTW. Najwyższy biurowiec Katowic. Jak powstawał?
Procedura przetargowa na realizację .KTW II wystartowała w kwietniu 2019. Pół roku później na terenie inwestycji pojawiły się dwa żurawie wieżowe – wśród nich dźwig o wysokości podnoszenia 193 metrów, który został wyprodukowany w Niemczech na specjalne zamówienie. W kwietniu 2020 rozpoczęto montaż elewacji, którą tworzy 4,4 tys. szklanych paneli. Natomiast pod koniec lutego 2021 roku .KTW II osiągnął najwyższy punkt konstrukcyjny. W trakcie budowy zużyto 22 tys. m sześc. betonu oraz 3,5 tys. ton stali.
Jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac była realizacja dwóch konstrukcji pod przewieszenie na 9. i 19. kondygnacji. Wymagała opracowania i wdrożenia skomplikowanych deskowań. Niespotykanym rozwiązaniem był także montaż samoprzestawnego systemu deskowania, który przyspieszył budowę konstrukcji żelbetowej. .KTW II jest pierwszym budynkiem w Katowicach, w którym zastosowano tę technologię. Wśród kluczowych wyzwań znalazło się również odpowiednie zaplanowanie pracy żurawi w związku z utworzeniem kondygnacji technicznej na dachu (zgodnie z warunkami zabudowy nie mogła ona znaleźć się na piętrach pierwszym i drugim, co stanowi powszechną praktykę). Tym samym najcięższe urządzenia, będące zarazem sercem budynku, należało przetransportować na szczyt biurowca.
Kompleks KTW. Co to jest?
.KTW I i .KTW II to kompleks biurowy połączony trzypoziomowym garażem podziemnym, zlokalizowany w Katowicach, w sąsiedztwie Strefy Kultury. Pierwszy obiekt mierzy 66 metrów wysokości i liczy 14 kondygnacji, a jego budowa zakończyła się w 2018 roku i trwała blisko dwa lata. Drugi osiągnął wysokość 133 metrów, a liczba kondygnacji wynosi 31. Parter i kondygnacja +1 w obu budynkach zostały przeznaczone na funkcje handlowo-usługowe. Łącznie biurowce .KTW odpowiadają za podaż 58 tys. mkw. powierzchni biurowej i 3,7 tys. mkw. przestrzeni handlowej.
– Sześć lat temu zaprezentowaliśmy koncepcję architektoniczną kompleksu .KTW, przygotowaną we współpracy z pracownią Medusa Group. W miejscu budynku DOKP projektu Jerzego Gottfrieda, powstały biurowce wyróżniające się prostotą formy i siłą wyrazu, które tworzą spójną całość ze Strefą Kultury. Jesteśmy dumni, że zrealizowaliśmy inwestycję, która doskonale odzwierciedla transformację Katowic z ośrodka przemysłowego w miasto nowoczesnych usług biznesowych – mówi Bartłomiej Solik, partner zarządzający w TDJ Estate.
Proces inwestycji nadzorował zespół Gleeds Polska.
Certyfikaty dla KTW
Wszystkie działania podejmowane na terenie budowy zostały przeprowadzone z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa. Biurowiec otrzymał również certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. W biurowcu wdrożono także nowoczesne systemy i instalacje zgodnie z normami WELL Health-Safety Rating – wszystko po to, by zadbać o zdrowie użytkowników, a w przyszłości móc uzyskać certyfikat potwierdzający najwyższy standard obiektu w zakresie wellbeingu.
Słynny architekt projektuje osiedle w Katowicach, i to gdzie! To była zakazana ulica