Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Debata dot. zdrowia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach [WIDEO]

Ponad stu specjalistów i sesje w hybrydowej formule. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się debata na temat zdrowia, bo ruszył 7. Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Podczas dwóch dni prelegenci i zaproszeni goście rozmawiają o wyzwaniach, jakie stoją przed dzisiejszą medycyną.

 

 

– Rozmawiamy o sytuacji kadrowej, rozmawiamy o przyszłości ochrony zdrowia, o nowych technologiach. O nowoczesnych technologiach lekowych, o rynku farmaceutycznym, o rynku wyrobów medycznych. To są tematy, o których będziemy przez te dwa dni kongresu rozmawiać. Łącznie jest czterdzieści sesji z wybitnymi prelegentami w składach – mówi Paulina Gumowska, organizator i redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl.

Podczas debaty inauguracyjnej, tematem przewodnim miała być m.in. medycyna postpandemiczna. Jednak to zmieniająca się rzeczywistość i sytuacja w Ukrainie zdominowały dzisiejszą sesję. Tematem wiodącym było przygotowanie systemu ochrony zdrowia do sytuacji nadzwyczajnych.

– System polski kulał przed pandemią, a pandemia pokazała wszystkie braki systemu polskiej ochrony zdrowia. Teraz mamy myślę jeszcze gorszą sytuację niż sama pandemia, ponieważ mamy katastrofę humanitarną wręcz wywołaną przez wojnę. Ogromna liczba uchodźców pojawi się w naszym kraju i naszym obowiązkiem jako lekarzy, to jest nasza misja, niesienia pomocy każdemu potrzebującemu. Oczywiście to wymaga ogromnych zmian w prawie polskim i na to oczekujemy jako środowisko lekarskie. By pacjent ukraiński mógł korzystać chociażby z możliwości refundacji leków – prof. dr hab. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Bo dziś przed szpitalami poprzeczka postawiona jest wysoko. Pandemia Covid-19 oficjalnie wciąż trwa, a napływ obywateli z Ukrainy potrzebujących pomocy medycznej dopiero da się we znaki. Szpitale już dziś przygotowują się i są przygotowane na niesienie tej pomocy. I tak na przykład jedna placówka nieodpłatnie wykona operację u 4-letniego chłopca z Ukrainy.

– Chłopiec miał planowaną operację spodziectwa w jednej z naszych filii i w związku z tym, że była to operacja planowa spodziewaliśmy się przyjazdu chłopca w tym tygodniu. Natomiast chłopiec, jak wynika z informacji, którą przekazała nam mama chłopca, państwo zdecydowali się przyjechać do Polski wcześniej. W związku z tym, że ponieśli koszty i transportu do Polski wcześniej i transferu zza granicy, dodatkowo jeszcze zakwaterowania dłuższego w Polsce to zdecydowaliśmy się odciążyć mamę i nie obciążać jej kosztami za zabieg. Operator zrzekł się swojego wynagrodzenia i pan doktor anestezjolog i również my jako placówka – mówi Gabriela Moczeniat, dyrektor Szpitala Mazovia.

A żeby tej pomocy można było udzielać na szeroką skalę, nie tylko pacjentom z Ukrainy, potrzeba uzupełnienia braków w kadrze, co dziś jest najistotniejszym problemem w służbie zdrowia. Pomóc może w tym nowoczesna technologia i cyfryzacja medycyny, czemu podczas pierwszego dnia kongresu poświęcono dużo miejsca.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button