reklama
KrajSilesia Flesz najnowsze informacjeUKRAINA

Wojna w Ukrainie. Co czują dzieci i młodzież? [WIDEO]

Wojna w Ukrainie wstrząsnęła Polską i całym światem. To trudny temat dla każdego z nas. Jednak w najcięższej sytuacji są dzieci. Często nie potrafią zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i zadają wiele pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedz. Coraz więcej miejsc próbuje profesjonalnie pomóc rozmawiając i ucząc rozmowy o dramacie, który dzieje się na naszych oczach.

 

Częściej podejmuje się ten temat z młodzieżą, bo oni aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i w mediach społecznościowych. Problemem jest jednak dezinformacja.

-Dużo informacji, które dostajemy na przykład właśnie w mediach społecznościowych mogą być fałszywe i często na przykład przychodzi grupa znajomych mówi, że coś się stało, jakieś nowe rzeczy, okazuje się, że to jest fałszywe, później więc my osobiście, tak naprawdę, nie wiemy za dużo, bo nie wiemy, w co wierzyć, co może być tak naprawdę prawdziwe – mówi Maja Gomułka, uczennica liceum w Dąbrowie Górniczej.

Dzieci czy młodzież o wojnie mogła jedynie dowiedzieć się z lekcji historii czy rozmów z rodzicami. Teraz to rzeczywistość, która ich dotyka. Rozmowa na te tematy to trudna lekcja nie tylko dla nich, ale także dla pedagogów, nauczycieli czy przede wszystkim rodziców.

Powiązane artykuły

-Rzeczywiście mam wrażenie, że momentami niepokój u osób dorosłych jest czasem nawet większy niż u dzieci tak, większą świadomość nie raz mają zagrożenia u młodszych dzieci, to zagrożenie jest nie zawsze jeszcze uświadomione. Nastolatki też między sobą trochę gdzieś wymieniają informację, a rodzice są w dużym lęku i ten lęk też powoduje, że przekładają obawy na dzieci – mówi Urszula Łyżniak, psycholog, psychoterapeuta.

Dlatego Dąbrowa Górnicza postanowiła stworzyć specjalne scenariusze dla nauczycieli w szkołach i przedszkolach, aby mogli w odpowiedni sposób rozmawiać z dziećmi czy młodzieżą.

-Postanowiliśmy przygotować taki pakiet scenariuszy dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, żeby przygotować ich po prostu na całą tę sytuację i właściwie w weekend, przed końcem ferii, pracowaliśmy nad tym, aby te scenariusze i różne materiały przygotowywać – mówi Marta Bobrowska- Juroff.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które pomogą nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Monika Taranczewska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


 
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button