Jak świat pomaga Ukrainie? Wiele bogatych krajów powinno się wstydzić
Cały świat podziwia nie tylko odwagę Ukrainy, ale i ofiarność Polski. Co z resztą krajów?
Wsparcie, ale niemilitarne
Polacy stanęli na wysokości zadania i wspierają Ukrainę w walce z Rosją, praktycznie na wszystkich frontach – z wyjątkiem tych wojskowych – bo to oznaczałoby wszczęcie wojny z Rosją.
Jak odgrażał się wielokrotnie Prezydent Federacji Rosyjskiej, wsparcie sił wojskowych pochodzących innych krajów, na terenie Ukrainy spotka się z reakcją „jakiej świat nie widział”. Wielu ekspertów mówi wprost – to groźba użycia broni jądrowej.
Co ciekawe, już na samym początku wojny w Ukrainie, Rosję wspierała Białoruś (choć oficjalnie Łukaszenka zaprzecza tym doniesieniom), a także oddziały wojsk czeczeńskich. Według najnowszych doniesień wojska rosyjskie mają wesprzeć także ochotnicy z Bliskiego Wschodu. Amerykańskie media informują, że Rosja werbuje także Syryjczyków, którzy są doświadczeni w walkach miejskich.
„Tak naprawdę nie mamy już granicy z przyjazną Polską” – Zełenski
Rząd ukraiński, jak i cały naród jest ogromnie wdzięczny Polsce i Polakom za pomoc.
Liczba uchodźców z Ukrainy w naszym kraju przekroczyła już 1,5 mln. Polacy zorganizowali wszelką pomoc humanitarną na granicach, przyjmują obcych ludzi pod swój dach, organizują zbiórki pieniędzy, żywności i odzieży.
Rząd przygotował też specjalną ustawę pomocową. Specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy została już przyjęta przez Sejm.
O szczegółach tej ustawy pisaliśmy już tutaj:
Kamala Harris, Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych również wyraża swoją wdzięczność za ofiarność Polaków:
„Moje przesłanie dla Polaków. Widzieliśmy zwykłych ludzi, którzy robili niezwykłe rzeczy, aby wspierać godność i dobrobyt nieznajomych. W imieniu USA pragnę podziękować za to, co robicie na co dzień”.
Pomoc innych krajów
Wiceprezydent USA, podczas wizyty w Polsce zapewniła, o przekazaniu dodatkowych 50 mld dolarów na cele pomocy humanitarnej.
Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii oświadczył , że Wielka Brytania jest hojnym krajem, lecz chce zachować pełną kontrolę nad tym, kto przyjeżdża na jej terytorium. Tym samym nie zostanie zniesiony, nawet tymczasowo, obowiązek wizowy dla uchodźców z Ukrainy.
Do tej pory przyznano tylko 760 wiz.
Pod presją UE i NATO, Niemcy zdecydowali się na dofinansowanie armii ukraińskiej. Pod koniec lutego miało zostać wysłane tysiąc sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrze typu Stinger. Teraz zapowiada się wysłanie z Niemiec 5 tysięcy hełmów wojskowych.
Unia Europejska odrzuciła wniosek przyjęcia Ukrainy do wspólnoty w trybie przyśpieszonym, informując przy tym, że zostaje on jednak dalej procedowany.
Skarżyńska