Rządowe dofinansowanie dla wszystkich tych, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach [WIDEO]
Polacy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, będą mogli dostać rządowe dofinansowanie. W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które określa warunki przyznawania finansowej rekompensaty za pomoc obywatelom Ukrainy.
-Ustawa, która została przegłosowana zakłada 40 złotych za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźcy. Bez względu na to, kiedy polska rodzina goszcząca Ukraińców złoży ten wniosek, otrzyma środki wstecz. Od momentu, dnia, kiedy ta ta rodzina przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach – mówi Paweł Szefernaker, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 16 marca. Teoretycznie, bo w praktyce w niewielu urzędach można to było zrobić. Jak przyznają urzędnicy, mieli zbyt mało czasu na doprecyzowanie niejasności, które poawiły się po opublikowaniu rozporządzenia. Jak na przykład te, w jaki sposób weryfikować prawdziwość deklarowanych przez mieszkańców dat przyjęcia pod swój dach rodzin z Ukrainy.
-Na samym początku jak rozpoczął się ten konflikt i ta sytuacja, to już zbieraliśmy informację o tych osobach, obywatelach Ukrainy, uchodźcach, którzy są na terenie naszego miasta. Osoby, które przyjęły je pod swój dach przychodziły do nas do urzędu miasta i zgłaszały ten fakt. Strażnicy miejscy jechali na miejsce, sprawdzali czy wszystko jest w porządku, czy to jest zgodne z prawdą. Także na pewno już to działanie, które podjęliśmy na pewno ułatwi nam weryfikację – mówi Anna Górny, Urząd Miasta Mysłowice.
Wnioski będą przyjmowane przez urzędy miast lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Jednak to dopiero najbliższe dni zweryfikują, jak będzie przebiegała ta procedura, bo dziś jeszcze panował informacyjny chaos. Polacy, którzy zdecydowali się pomóc uchodźcom, uważają, że taka forma wsparcia finansowego na pewno się przyda, choć i bez niej przyjęliby uchodźców.
-Nie każdy, kto przyjmuje takie osoby do siebie do domu ma pojęcie o tym, że jest to dosyć długodystansowa pomoc. Że to nie jest pomoc na dwa, trzy dni tylko czasami jest to pomoc na miesiąc, dwa. No i w sytuacji, kiedy dodatkowo do rodziny dochodzą nam dwie, trzy kolejne osoby no to taka, że tak powiem zapomoga finansowa od państwa jest dosyć fajną opcją. Chociaż nie wiem czy wszyscy z tego skorzystają, no bo nie każdy ma taką potrzebę – mówi Paulina Grondal, przyjęła pod swój dach uchodźców.
Świadczenie przyznawane jest na osobę i będzie wypłacane za maksymalnie 60 dni każdemu, kto obywatelowi Ukrainy zapewni zakwaterowanie i wyżywienie. Będzie to weryfikowane przez pracowników urzędów miast lub miejskich jednostek. Wzór wniosku można pobrać z rządowej strony internetowej, czyli www.gov.pl
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Fatima Orlińska