Nie przenoście nam Jordana do Załęża! Co z błędnymi tablicami w Katowicach?
Wymienią wszystkie tablice prócz jednej
Katowice. Tablice z błędami na ulicach Jordana, Poniatowskiego, Głowackiego. Trafiły do Załęża, choć są w centrum. Na razie błędne nazwy zostały tymczasowo zaklejone.
W lutym 2022 zaczęła się w Katowicach wielka wymiana tabliczek z nawami ulic, placów czy skwerów. To nowy System Identyfikacji Miejskiej. Zaczęło się od śródmieścia. Ale nie wszystko poszło dobrze. Mieszkańcy szybko zauważyli, że okolice Głowackiego, Poniatowskiego i Jordana zostały przeniesione… do Załęża. Teraz ludzie informują: błędne nazwy dzielnic zostały zaklejone. Zobaczcie. Oto nowa tabliczka z nazwą ulicy Jordana i złą dzielnicą – Załęże zamiast śródmieścia. Ale już zaklejoną.
Tablice wykonała na zlecenie MZUiM firma Utal. To jej zadaniem ma być wymiana tych z błędnymi nazwami. Urzędnicy mają zaś weryfikować, czy wszystkie nazwy są poprawne, ale dopiero po zakończeniu montażu całości.
Realizacja projektu ma potrwać dwa lata. Do końca marca 2022 zobaczymy nowe tabliczki w centrum Katowic i w Nikiszowcu. Wartość inwestycji to ponad 11 mln zł. Spójny system oznakowania obejmie ulice, place, ronda, skwery, parki, budynki, atrakcje turystyczne i zabytki. A także – trasy rowerowe i trasy spacerowe.
Jednak jedna tabliczka zostanie taka, jaka jest. To ta na placu przed dworcem z napisem: Plac Wilhelma Szewczyka. Oficjalnie to plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Jednak katowiczanie z tą nazwą się nie pogodzili.
-Wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś uważa, że ta zmiana powinna zostać dokonana, to powinien jej dokonać samodzielnie, a nie za pośrednictwem miasta Katowice – mówiła na początku marca dla TVS Sandra Hajduk z UM Katowice.
CZYTAJ TEŻ W TVS:
O ZAMIESZANIU PRZY WYMIANIE TABLIC W KATOWICACH
– W skład systemu wchodzić będą tabliczki z nazwami ulic, adresowe, kierujące dla ruchu pieszego i inne tablice informacyjne – informuje Utal na swojej stronie. Firma ta jest też odpowiedzialna za przygotowanie serwisu internetowego, pozwalającego na prezentowanie na telefonach komórkowych rozszerzonych treści o wybranych obiektach podlegających oznakowaniu, a także ma przygotować elektroniczną ewidencję oznakowania Systemu Informacji Miejskiej. To rozwiązanie oparte będzie na technologii NFC (Near Field Communication).