Policja podsumowała mecz Polska-Szwecja na Stadionie Śląskim
We wtorek na Stadionie Śląskim odbył się mecz Polska-Szwecja. Był to finał barażu o udział w Mistrzostwach Świata w Katarze. W Kotle Czarownic, na trybunach zasiadło ponad 54 tys. kibiców. Było bezpiecznie – podaje śląska policja.
Policjanci do meczu na Stadionie Śląskim przygotowywali się już od dawna. Tuż przed spotkaniem odbyła się odprawa w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Działania ukierunkowane były głównie na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy oraz mieszkańcom, zarówno przed, w trakcie, jak i po meczu.
Mundurowi spodziewali się, że spotkanie między reprezentacjami Polski i Szwecji, stanowiące finał barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze, będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem kibiców. Policjanci liczyli się z tym, że imprezie będą towarzyszyć sportowe emocje, ale także duże utrudnienia w ruchu, przede wszystkim w okolicach stadionu.
Wtorkowy mecz zabezpieczyło prawie tysiąc śląskich policjantów. Wsparło ich ponad 200 mundurowych z oddziałów prewencji w Krakowie i Warszawie, a także kilkudziesięciu funkcjonariuszy Spotters Team Polska, czyli grupy złożonej z policjantów z różnych garnizonów w kraju, biorąca udział w operacjach zabezpieczenia meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. Z pewnością najwięcej pracy mieli wczoraj mundurowi z drogówki. Musieli oni zapewnić płynność ruchu na niezwykle uczęszczanej drodze krajowej nr 79, łączącej Katowice z Chorzowem. Trasa, która na co dzień charakteryzuje się bardzo dużym ruchem, w dniu wczorajszego meczu była szczególnie oblegana. Dlatego też w wielu miejscach zmieniono organizację przejazdów. W newralgicznych miejscach policjanci ręcznie kierowali ruchem.
Także inne policyjne służby – pionu prewencji, czy kryminalnego – dbały o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców, współpracując ze służbami porządkowymi organizatora i innymi formacjami, w tym ze Strażą Miejską. Dopiero sporo po północy ostatni policjanci mogli mówić o zakończeniu zabezpieczenia.
Na trybunach zasiadły całe rodziny, aby w sportowej atmosferze przeżywać zmagania naszej reprezentacji. Emocjonująca była zwłaszcza druga połowa, podczas której piłkarze naszej reprezentacji zdobyli dwie bramki, tym samym zapewniając sobie udział w mundialu w Katarze.
W policyjnych statystykach nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych wydarzeń, które mogły wpłynąć na przebieg tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Stróże prawa zatrzymali w sumie pięć osób, spośród których jedna kierowała groźby karalne, a cztery naruszyły przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – czytamy na stronie Śląskiej Policji.
Niewątpliwie, data 29 marca 2022 roku zapisze się na stałe na kartach historii Stadionu Śląskiego.