Kategorie

Pielęgniarki i lekarze z Ukrainy szukają pracy w Polsce. Pomaga Śląska Izba Lekarska

Olena Andriievych to jedna z pielęgniarek, która rozpoczęła już pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu.

 

  • W szpitalu w Sosnowcu pracuje już kilka obywatelek Ukrainy. To obopólna pomoc, bo uchodźcy poszukują pracy

  • Droga do uzyskania prawa wykonywania zawodu jest jednak dosyć skomplikowana i czasochłonna

  • W naszym województwie lekarzom z Ukrainy pomaga Śląska Izba Lekarska

Z wykształcenia jest pielęgniarką, ale na razie ze względu na procedury nie może pracować w Polsce w swoim zawodzie. Dlatego szpital zatrudnił ją jako sanitariuszkę. Na pełen etat.

Praca polegająca na pomocy chorym, ścielenie im łóżek, przebieranie kołder, pomoc pielęgniarkom – mówi Olena Andriievych, pielęgniarka z Ukrainy.

W szpitalu w Sosnowcu pracuje już kilka obywatelek Ukrainy. To obopólna pomoc, bo uchodźcy poszukują pracy, a nie jest tajemnicą, że placówki medyczne borykają się z brakami kadrowymi.

– Mamy też już nawiązaną współpracę z jedną panią doktor, doktor anestezjolog, która też rozpoczyna pracę z nami jako asystent lekarza. Jest to taka praca na razie powiedzmy bardziej niemedyczna – administracyjna, pomocnicza – mówi Krzysztof Bestwina, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu.

Pracę znajdują też lekarze dentyści. Od kilku dni w tej poradni stomatologicznej DuoDent w Dąbrowie Górniczej pracuje pani Anna.

– To dopiero początek współpracy. Pani doktor zaczęła z nami współpracę właściwie od tego tygodnia, od poniedziałku. Na razie jako asystentka stomatologiczna, ale jesteśmy w trakcie całego procesu uzyskania prawa wykonywania zawodu dla pani doktor – mówi Artur Przyniczyński, stomatolog, DuoDent w Dąbrowie Górniczej.

Droga do uzyskania prawa wykonywania zawodu jest jednak dosyć skomplikowana i czasochłonna. W przypadku lekarzy odpowiednie dokumenty, wśród nich dyplom potwierdzony przez tłumacza przysięgłego, należy złożyć do Ministerstwa Zdrowia, które po kilku tygodniach wydaje decyzję i udziela zgodę na wykonywanie zawodu. Następnie to okręgowa izba lekarska podejmuje decyzję o wydaniu prawa wykonywania zawodu. W naszym województwie lekarzom z Ukrainy pomaga Śląska Izba Lekarska.

Od początku uruchomienia możliwości bezpłatnego publikowania ogłoszeń mamy bardzo duże zainteresowanie. Codziennie nasi pracownicy odbierają kilkanaście telefonów od pracowników ochrony zdrowia, także kilkanaście maili z prośbą o publikowanie ogłoszeń. Są to lekarze specjaliści, są to pielęgniarki, ratownicy medyczni. Także otrzymujemy informacje od podmiotów medycznych, które wyrażają chęć zatrudnienia – mówi Georgina Matusiak, Śląska Izba Lekarska.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

To właśnie dzięki takiemu ogłoszeniu pracę znalazła pani Anna. Ale pomoc jest szersza – wkrótce Śląska Izba Lekarska zorganizuje bezpłatny kurs języka polskiego, ale tego specjalistycznego – uwzględniającego język medyczny. Praca dla uchodźców jest też w innych branżach niż ta medyczna. W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w każdą środę odbywają się targi pracy.

– Mamy 84 wolne miejsca pracy. To są bardzo różne oferty pracy. To są stanowiska zarówno takie proste, pomocnicze, typu pracownik produkcji, typu pomoc w cukierni, sortowacz/ładowacz nieczystości. Ale są także oferty dla osób już wykwalifikowanych – mówi Bogdan Majewski, Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej.

Podobne oferty pracy można dziś znaleźć niemal w każdym powiatowym urzędzie pracy w województwie śląskim.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button