Kategorie

Samorządowcy z woj. śląskiego przeciwko Polskiemu Ładowi [WIDEO]

Samorządowcy z województwa śląskiego jednym głosem, przeciwko Polskiemu Ładowi w obecnej formie. Dziś w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się kongres założycielski Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski!” w województwie śląskim.

 

  • Samorządowcy podkreślali, że chcą wspólnego startu opozycji w wyborach

  • Wśród postulatów jest między innymi: zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT do 49 proc. i likwidacja dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów

Te wszystkie szacunki wynikające z Polskiego Ładu pokazują, jak dużo tracą samorządy dzisiaj ze względu na regulacje prawne te centralne. W przypadku miasta Katowice to wpływ z podatku PIT jest niższy tylko w tym roku o 160 mln zł, a w kolejnych latach będzie to rosło: 220, później 260 i w kolejnych ponad 300 milionów złotych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

Wśród uczestników kongresu był także prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Samorządowcy podkreślali, że chcą wspólnego startu opozycji w wyborach.

Przekazaliśmy wszystkim partiom opozycyjnym, które działają w parlamencie i poza parlamentem sześć postulatów, o których będziemy rozmawiać. Chcemy, aby w połowie roku z każdą partią opozycyjną było podpisane porozumienie Ruchu „Tak dla Polski!” aby zadeklarowali, że w ciągu pierwszych 100 dni rządów te postulaty, które są bardzo łatwe do spełnienia i tak naprawdę przywracają rolę samorządów w Polsce, zostały zrealizowane – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Naszym ideałem jest to, żeby była jedna lista opozycji, żeby wszystkie opozycyjne siły szły razem i wtedy będą miały pełne poparcie samorządów. Stąd też te sześć postulatów samorządowych, o których wspominał prezydent Sosnowca, a które są warunkiem przystąpienia do takiego bloku – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Wśród postulatów jest między innymi: zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT do 49 proc., utworzenie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej, który miałby wspierać najmniejsze miejscowości czy likwidacja dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button