Kolejka „Elka” w nowym wydaniu. Ogłoszono przetarg na budowę nowej nitki
W 2023 roku turyści pojadą nowym odcinkiem kultowej kolejki. Park Śląski ogłosił przetarg, w którym zostanie wybrany wykonawca drugiej nitki Kolejki Linowej „Elka”.
Pracownia Projektowa Archex z Bielska-Białej dostarczyła prawie 60 opasłych segregatorów z materiałem opisowym i graficznym, znajduje się tu także prawomocne pozwolenie na budowę.
To na podstawie tego materiału wykonawca prac zbuduje drugą nitkę „Elki”. Odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego będzie mierzył 1840 metrów. Ogromnym atutem będzie to, iż przejazd nastąpi tuż nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To okazja, by zwiedzający mogli zobaczyć mieszkające tu zwierzęta z perspektywy nawet raptem kilku metrów nad ziemią. W najniższym punkcie będzie to tylko 8 metrów, w najwyższym prawie 20!
– To jedna z kluczowych inwestycji w Parku Śląskim, która zostanie zrealizowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – podkreśla Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego. – Kolejka Linowa „Elka” jest naszą wizytówką, nigdzie indziej w całym kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła aż 200 tys. osób. Uruchomienie drugiej trasy jej przebiegu sprawi, że jeszcze więcej osób będzie chciało z niej skorzystać, do czego już teraz serdecznie zachęcam – dodaje.
Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie nawet 900 osób.
We wrześniu tego roku Kolejka Linowa „Elka” świętować będzie swoje 55 urodziny. Nowa inwestycja z pewnością zapewni długowieczność.
Kolejka ELKA w liczbach:
Dawniej trasa „Elki” liczyła trzy odcinki, tworzące trójkąt. Przejazd trasą „Elki”, o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.
Po remoncie uruchomiono jeden odcinek trasy kolejki od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.
Źródło: Park Śląski