reklama
Dzieje sięKategoriePodróżeSilesia Flesz najnowsze informacje

Oto Mała Japonia na Śląsku. Najlepiej odwiedzić ją na wiosnę

Ten zachwycający widok jest tylko na wiosnę

Oto Mała Japonia na Śląsku. Tyle, że zamiast wiśni są kwitnące drzewa czereśni. Setki! To Góra św. Anny. Nie tylko widok jest niesamowity, ale też historia drzew. A piękne zdjęcia z drona przygotował dla Was słynny fotograf Robert Neumann.

 

MATERIAŁ Z 2022 ROKU. Góra św. Anny to najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej. Jest w woj. opolskim. Ma wysokość 408 m n.p.m. Jeśli nawet nigdy tam nie byliście, to widzieliście ją jadąc autostradą A4 Wrocław – Opole – Katowice. To niezwykłe miejsce pod wieloma względami. Zaraz przejdziemy do historii, na początek – zdjęcie z drona. Oto przepiękne kwitnące na biało drzewa, czyli słynne Aleje Czereśniowe pod górą św. Anny (zdjęcie pod reklamą).

Góra św. Anny
Kwitnące czereśnie

 

 

Śląsk. Co zobaczymy na Górze św. Anny?

Teraz – kilka słów o górze św. Anny. Wiedzieliście, że, to wygasły wulkan sprzed 20 milionów lat? Natomiast w średniowieczu była miejscem kultu pogańskiego, a od XV wieku stała się ośrodkiem wiary chrześcijańskiej. Na szczycie jest sanktuarium i pomnik poległych w powstaniach. Bo tu toczyły się też zacięte walki III powstania śląskiego.

A na wiosnę okolica zmienia się w krainę z bajki za sprawą kwitnących drzew czereśni. Ich sadzenie tu to był obowiązek. Pierwsze nakazał sadzić jeszcze w XVII i XVIII wieku Fryderyk Wilhelm i Fryderyk II Wilhelm. Od tego się zaczęło. A tak jest w roku 2022.

Kwitnące drzewa czereśni
Kwitnąca aleja pod Górą św. Anny. F. Robert Neumann

Co roku czas kwitnięcia czereśni przyciąga wielu turystów. Najlepiej podziwiać je przy drodze pomiędzy Leśnicą i Górą Św. Anny. Jest ich tam 150! Jeśli macie czas w majówkę, jedźcie tam koniecznie. Można się zachwycić, a ten widok jest tylko przez chwilę! Wróćmy do historii alei czereśni w woj. opolskim. Obsadzanie dróg drzewami czereśni było nakazem administracyjnym. Potem właściciele okolicznych majątków zaczęli je sadzić także na folwarkach, przy młynach, dworcach. I tak drzewa te stały się elementem krajobrazu. Aleje czereśniowe miały też ważne zadania: wpływały na klimat, skład powietrza, temperaturę i opady. Pomagały oczyszczać wodę i glebę (bo z gleby pobierają azotany i fosforany). Niestety, od kilku lat nie są już sadzone, co więcej – ludzie je wycinają, bo przydrożne drzewa uważane są obecnie za niebezpieczne. Tym bardziej oglądajcie je, póki są

czereśniowa aleja na górze św. anny
Robert Neumann/From the sky

Park krajobrazowy na Górze św. Anny

Wokół Góry św. Anny jest park krajobrazowy. Został utworzony w 1988 roku i obejmuje nie tylko tę górę, lecz Grzbiet Chełma, czyli zachodnią część Wyżyny Śląskiej. Jest na terenie dwóch powiatów: Strzelce Opolskie i Krapkowice oraz pięciu gmin: Leśnica, Gogolin, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice i Ujazd. Powierzchnia parku to 5051 ha.

Góra św. Anny
Foto: Robert Neumann/From the Sky

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button