Kategorie

Koszulka prostująca, autonomiczne wózek widłowy, czyli targi Intarg w katowickim Spodku [WIDEO]

Jeśli garbicie się przed komputerem, to jest na to metoda, a przynajmniej tak zapewnia wynalazca koszulki prostującej. Wystarczy ją ubrać i… to wszystko.

 

 

– Działa właśnie dzięki temu, jak jest uszyta, z czego, jaką ma konstrukcję. Jakie materiały, jakie szwy. Gdy garbimy się jest nam niewygodnie. Ona prowokuje do ruchu, motywuje do tego, żebyśmy się wyprostowali i zadbali o sylwetkę – mówi Wojciech Wojtuszko, firma eplecy.pl.

To tylko jeden z ponad 200 wynalazków, które przez dwa dni będą prezentowane w katowickim Spodku podczas targów Intarg.

Powiązane artykuły

Gdy już usiądziemy prosto, możemy zacząć odpoczywać. Bo jeśli jesteśmy np. kierowcą wózka widłowego, ten może jeździć i pracować za nas sam. Takie rozwiązanie stosowane jest już w niektórych halach produkcyjnych na Śląsku.

– Na szczycie wózka jest umieszczony skaner laserowy, który pozycjonuje ten wózek względem hali, czyli monitoruje: gdzie jest ściana, gdzie jest regał, w której części hali wózek dokładnie się znajduje. Natomiast dodatkowe skanery laserowe umieszczone przy powierzchni dbają o bezpieczeństwo i o wykrywanie palet – mówi Piotr Anuszczyk, Inovatica AGV.

Po pracy, którą wykonał za nas autonomiczny wózek widłowy, możemy polecieć na wakacje. Na przykład samolotem. A żeby było bardziej ekonomicznie i ekologicznie wynalazcy z Politechniki Rzeszowskiej proponują stosowanie takiego turboalternatora lotniczego.

– Silnik będzie lżejszy, więc bilety mogą być tańsze, ponieważ mniej paliwa będzie wykorzystywane. Będzie też bezpieczniej, ze względu na to, że będziemy mieli dodatkowy system sterowania i hamowania silnikiem. W sytuacjach kryzysowych nie będzie dochodzić do tego, że silnik może nam się rozkręcić, co może spowodować jego uszkodzenie – mówi dr inż. Arkadiusz Bednarz, Politechnika Rzeszowska.

Niektóre z wynalazków prawdopodobnie nigdy nie znajdą praktycznego zastosowania. A jeśli nawet znajdą, to szybko mogą też stać się przeżytkiem. Przykładem jest choćby legendarny już iPod. Dziś, po 21 latach, firma Apple zdecydowała, że przestanie go produkować.

Mimo wszyystko z pewnością niejeden z wynalazców chciałby podzielić sukces szefa Apple. W tych dniach Katowice są oknem wystawowym dla różnych wynalazków.

– Dla inwestorów jest to niezwykle ciekawe miejsce. Jest tu zgromadzenie innowacji z wielu branż, już zaawansowanych, także część z nich wymaga małych nakładów, żeby je wdrożyć – mówi Barbara Haller, organizator targów Intarg.

Ale walka jest również o prestiż, bo podczas każdej edycji targów nagradzane są najciekawsze wynalazki.

– Patrzymy na to, czy nie stwarza to zagrożenia nadmiernego przetwarzania energii, to po pierwsze. I po drugie, jakie to ma znaczenie społeczne – mówi prof. Krzysztof Biernat, przewodniczący jury targów Intarg.

Bo jak wiadomo nie od dziś – potrzeba jest matką wynalazków. No, może czasem też lenistwo.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Paweł Jędrusik

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button