Kategorie

Śląskie: Co zrobić, by zostać policjantem? [WIDEO]

W środę osoby, które są zainteresowane służbą w policji, mogły po raz kolejny się sprawdzić. Wśród tych, którzy chcą ubrać policyjny mundur, jest coraz więcej kobiet.

 

 

– Miałam też tatę policjanta, narzeczonego mam policjanta, sama zawsze też o tym myślałam. Jak byłam mała, to chciałam pracować w FBI, ale jak widać teraz może być podobnie. Chciałabym służyć społeczeństwu, być policjantką i dobrze czuć się z tym, że się udało, że przeszłam wszystkie etapy – mówi Klaudia Mendela, mieszkanka Łazisk Górnych.

W hali sportowej na terenie oddziału prewencji policji w Katowicach przygotowany został taki sam tor, z jakim muszą się zmierzyć kandydaci podczas testów, na podstawie których przyjmowani są nowi policjanci.

– To trzeba spróbować. Człowiek może sobie ustawiać jakieś przeszkody w domu, ale ćwiczy się w domu etapami: uczy się najpierw tego, potem tego. A tu dochodzi zmęczenie po każdym etapie. Na przykład teraz powinienem się napić wody, a już na tamtym punkcie wiedziałem, że „aha, oddech, woda, zmęczenie dochodzi”, ale jeszcze w głowie, że muszę to zrobić, żeby być dobrym funkcjonariuszem, żeby być w tej policji i zmieniać ten wizerunek służby – mówi Szymon Szewczuk, mieszkaniec Chorzowa.

Jak mówią doświadczeni policjanci, choć tor nie wygląda na trudny, bez przygotowania trudno go pokonać w wymaganym czasie.

– Osoby, które od dłuższego czasu nie mają nic wspólnego ze sportem, nie biegają, czy nie ruszają się, nie żyją bardziej aktywnie, mogą mieć problemy ze zmieszczeniem się w czasie. Same ćwiczenia nie są super trudne, myślę że nie powinno być większych problemów, ale jak się wszystko połączy w całość i należy się zmieścić w tym czasie 1:41 min. wówczas mogą być problemy z kondycją – mówi mł. asp. Bartłomiej Lasek, KWP Katowice, instruktor.

Ale to nie jedyne wymagania. Przyszli policjanci muszą też przejść test z wiedzy ogólnej, rozmowę kwalifikacyjną, a także poddać się badaniu komisji lekarskiej.

– To są odpowiednie formalności. Przede wszystkim należy mieć obywatelstwo polskie, cechować się nieposzlakowaną opinią, mieć zdolność właśnie psychofizyczną, między innymi te testy, które dzisiaj przechodzili, jak również zdolności psychiczne do podjęcia pracy w naszej formacji – mówi asp. szt. Adam Jachimczak, KWP w Katowicach.

Na ten rok Komendant Główny Policji określił kilka terminów przyjęć do policji. Dwa z nich już minęły, kolejne planowane są na lipiec, sierpień, wrzesień i grudzień.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button