Światowe Forum Miejskie odbędzie się w Katowicach. Rozpoczęły się przygotowania
Ruszyły przygotowania do Światowego Forum Miejskiego, które za równo 30 dni rozpocznie się w Katowicach. To międzynarodowa i wysoce prestiżowa konferencja, odbywająca się co dwa lata, której głównym organizatorem jest Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich, a tegoroczna 11.sesja odbędzie się w Katowicach. Współorganizatorem konferencji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Transformacja, ta przemiana tego miasta, to w jaki sposób z miasta poprzemysłowego stało się miastem zielonym, miastem odpornym na zmiany. Ale również miastem otwartym na kulturę, na przedsiębiorców, na mieszkańców. To było podstawą do tego, aby miasto Katowice wygrało w tym wyścigu o 11.sesję Światowego Forum Miejskiego. Myślę, że to właśnie chcemy pokazać, chcemy również posłuchać innych doświadczeń, bo one są bardzo ważne. Przecież te wyzwania, szczególnie klimatyczne, są bardzo podobne w Polsce, w Kuala Lumpur czy w Nowym Jorku – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister, pełnomocnik rządu ds. przygotowania WUF11.
Na ostatniej prostej przygotowań do tak wielkiego wydarzenia, przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawili postępy prac w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przez pięć dni od 26 czerwca stanie się ono globalnym miejscem debaty o współczesnych miastach oraz wyzwaniach, jakie mają przed sobą.
– Za nami długa droga od początku przygotowania tego forum w Katowicach. Mamy za sobą pandemię Covid-19, mamy teraz trwający kryzys wojenny w Ukrainie. Dlatego musieliśmy nieco przesunąć akcenty i dostosować program, aby zaadresować także te ważne aspekty. Promować wzmacniać także odbudowę po tych kryzysach – mówi Wataru Kawasaki, przedstawiciel UN- Habitat.
Na dziś swoją chęć udziału w Światowym Forum Miejskim zadeklarowało ponad 7 tys. uczestników z całego świata. Pod konferencję przygotowywana jest specjalna przestrzeń wokół Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a jej budowa potrwa jeszcze dwa tygodnie.
– Praktycznie cała strefa, w której się znajdujemy to ponad 50 tys. m2. Jest to 20 tys. metrów konstrukcji tymczasowych, jedenaście dużych obiektów powstających zgodnie z prawem budowlanym. W bardzo różny sposób budowane, niektóre rozpoczynane od budowy dachu, który będzie podnoszony na dźwigach i następnie stawiany na konstrukcji ścian. A niektóre powstające od dołu, od konstrukcji ścian kończące się na samym dachu – mówi Filip Bittner, prezes zarządu grupy MTP.
Tegorocznej edycji światowego forum przyświeca hasło „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Głównymi tematami mają być globalne wyzwania i prezentacja polskich rozwiązań dla międzynarodowych problemów. Jednym z najważniejszych aspektów przygotowań do 11.sesji forum jest kwestia dostępności – dlatego każdy będzie mógł w nim wziąć udział. Na wydarzenie już można się rejestrować.
Autor: Fatima Orlińska