BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeUKRAINA

16 tysięcy obywateli Ukrainy pracuje już legalnie na Śląsku

16 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny na Ukrainie pracuje już legalnie na Śląsku. Wśród nich aż14 tysięcy to kobiety. W poniedziałek na Stadionie Śląskim odbyło się Śląsko-Ukraińskie Forum Pracy z udziałem między innymi samorządowców i przedstawicieli urzędów pracy.

 

Dzisiaj mamy tak dobrą sytuację, jeśli chodzi o rynek pracy w Polsce, że tak naprawdę prawie w każdej branży ręce do pracy są niezbędne. Natomiast są pewne bariery. I te bariery mentalne i funkcjonalne, jak choćby znajomość języka polskiego. Powodują, że nie do każdej aktywności dana osoba będzie mogła być zaangażowana na tym pierwszym etapie. Stąd trzeba będzie podjąć szereg działań – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W trakcie forum omawiano sytuację uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy i rozważano nowe rozwiązania, aby zaktywizować ich zawodowo. Rąk może brakować między innymi do prac sezonowych.

– Wiemy, że główny napór jest na duże miasta. Obywatele Ukrainy, którzy do nas przyjeżdżają nie za bardzo chcą rozlokowywać się po mniejszych miejscowościach. To jest problem, ale przyjęliśmy od początku zasadę, że po stronie obywateli Ukrainy jest decyzja. Oczywiście, w tych wszystkich badaniach, które mamy ponad 50 proc. tych osób, które są zatrudnione to są w pracach prostych. Czyli nie ma w tej chwili problemu jeśli chodzi choćby o znalezienie pracy sezonowej – mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Państwo polskie cały czas wspiera uchodźców wojennych. Do teraz wpłynęło już 26 tysięcy wniosków o wypłatę 40 zł dziennie dla łącznie 90 tysięcy mieszkańców województwa.

Pomoc ze strony naszego kraju jest nieoceniona. Jest niezwykła. Powiedziałbym, że jest to sytuacja bez precedensu w nowoczesnej historii Europy. Takich zjawisk nie obserwowaliśmy nigdy. Na szczęście nie obserwowaliśmy też agresji na taką skalę – mówi Jarosław Wieczorek, Konsul Honorowy Ukrainy.

Od początku wojny na Ukrainie na Śląsku nadano 116 tysięcy PESEL-i dla uchodźców.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button