KategorieTechnologie

Najpotężniejsze hybrydowe planetarium na świecie jest w Chorzowie. Oto Chiron III WIDEO

To analogowy projektor gwiazd (tzw. Starball) i cyfrowy system projektorów bocznych

W nowym Planetarium w Chorzowie jest teraz niezwykły system projektorów, dzięki którym możemy zobaczyć na seansie 100 milionów gwiazd. Oto Chiron III japońskiej firmy Goto, robiony na zamówienie i jego „serce” – starball.

 

Jego montaż trwał dwa miesiące, a przyjechał aż z Japonii, gdzie powstał na zamówienie w firmie Goto. Chiron III to nowy system projektorów w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. To centralny, najpotężniejszy analogowy projektor na świecie i kilka projektorów cyfrowych na brzegach ekranu. A więc w sumie – planetarium hybrydowe. Takiego systemu nie powstydziłoby się żadne planetarium nie tylko w Europie, ale i na świecie.

ZOBACZCIE WIDEO I CZYTAJCIE DALEJ POD FILMEM

Nowy projektor japońskiej firmy Goto

Przypomnijmy. Po trwającej kilka lat przebudowie Planetarium w Chorzowie ponownie udostępniono w czerwcu 2022. Nowy system projekcyjny składa się z kilku elementów. Oto one.

Powiązane artykuły

– Projektor gwiazd (tzw. Starball) w centralnym punkcie sali projekcyjnej, w miejscu, w którym tej pory znajdował się projektor Zeissa. Starball wyprodukowany przez japońską firmę Goto jest o wiele lżejszy i mniejszy od swojego poprzednika. Na roboczą wysokość jest unoszony przez specjalny podnośnik. Model, którym dysponuje Planetarium Śląskie, Chiron III jest największym i najpotężniejszym projektorem w ofercie Goto. Jest w stanie wyświetlić nawet 100 000 000 gwiazd! Co prawda nieuzbrojonym okiem nadal widzieć będziemy ich około 9000, lecz system wyświetla również obiekty tworzące Drogę Mleczną, oraz te słabsze, których nie widać gołym okiem. Zatem patrząc na nowe niebo w Planetarium Śląskim przez lornetkę – tak jak w rzeczywistości widzimy więcej. Nie bez znaczenia jest również jakość obrazu. System Chiron III daje doskonały kontrast, a gwiazdy na ekranie są niemal świetlnymi punktami.

– Projektory cyfrowe SONY pracujące w rozdzielczości 4K, znajdujące się na brzegu ekranu pozwalają na wyświetlenie na nim dowolnego ruchomego obrazu w rodzielczości 8K. Animacje przedstawiające opisy gwiazd, rysunki gwiazdozbiorów czy zbliżenia ciał niebieskich są zsynchronizowane z obrazem nieba prezentowanym na ekranie przez starball. To daje twórcom seansów bardzo wiele możliwości.

Zarówno starball, jak i projektory są kontrolowane przez system SKYExplorer francuskiej firmy RSA Cosmos.

Średnica ekranu Planetarium nie zmieniła się, ale ma inną konstrukcję niż wcześniej. Płócienne bryty zastąpiono przez perforowane aluminiowe panele. 

Do głównej sali powróciła panorama miast otaczających Planetarium, zrekonstruowana na podstawie oryginału i wykonana przy pomocy nowych technologii. Nadal stanowić będzie znak rozpoznawczy Planetarium Śląskiego.

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button