Kategorie

Młodzi mają głos [WIDEO]

Młodzi mają głos i chcą, aby był on słyszalny. Już za trzy dni będzie ku temu doskonała okazja, ponieważ w Katowicach rozpocznie się 11. Światowe Forum Miejskie. Po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w historii współtworzone przez ludzi młodych. A ci chcą nie tylko organizować to wydarzenie, ale i aktywnie w nim uczestniczyć, bo oczekiwania są spore.

 

 

– Kwestie, które są dla nas najważniejsze to kryzys klimatyczny, zagospodarowanie przestrzenne w sposób zrównoważony. Żeby nasze miasta były bardziej zielone, mniej betonowe, przyjazne dla ludzi, a nie dla samochodów, dla rowerów, aby promowały zdrowy styl życia , aby pozwalały nam się rozwijać w sposób jak najlepszy. Żebyśmy mogli, szczególnie w obecnych czasach, kiedy to jest tak trudne, mieć dostęp do dobrej jakości mieszkań w przystępnych cenach – mówi Tomasz Ferenz, przedstawiciel Rady Młodych.

Młodzieżowa rada Światowego Forum Miejskiego uruchomi również „Miasteczko Młodych”, które ma stanowić przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów, spotkań z rówieśnikami z całego świata oraz wzięcia udziału w warsztatach. Miasteczko młodych oficjalnie zostanie uruchomione w sobotę o godz. 10 i będzie ono jedną z jedenastu stref tworzonych w ramach „WUF na mieście”.

Powiązane artykuły

– Chcemy pokazać, że o miastach można rozmawiać w różnej formie. Zarówno podczas dyskusji paneli w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale również w bardzo przyjaznej, luźnej atmosferze. Bez białych kołnierzyków, bez krawatów, bez marynarek, właśnie w mieście. I te jedenaście stref tematycznych będzie właśnie powiązanych ze sztuką i kulturą, z innowacjami, z nauką, z muzyką – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w-ce minister funduszy i polityki regionalnej oraz rządowy pełnomocnik ds. organizacji WUF11.

Bo podczas Europejskiego Forum Miejskiego rozrywka ma iść w parze z nauką, a ideą światowej skali wydarzenia jest wspólne budowanie miast, w których żyć mogą i chcą wszyscy. Partnerem badawczym WUF11 jest Instytut Rozwoju Miast i Regionów, który zaprasza do swojej strefy Urban Cinema.

– Które będzie się odbywało w Kinie Rialto, gdzie będziemy chcieli pokazać filmy dotyczące różnych aspektów i różnych doświadczeń związanych z procesami przekształceń rozwoju miast. Takim filmem, na który w sposób szczególny chcielibyśmy zaprosić jest na przykład film „Bloki”, który opowiada o tych doświadczeniach polskiego mieszkalnictwa w osiedlach z wielkiej płyty – mówi Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Kolejna ciekawa strefa instytutu, Strefa 360, będzie mieścić się przy Rondzie Sztuki. Tam zostaną przybliżone tematy związane z przekształceniami miast. Udział we wszystkich wydarzeniach, w każdej ze stref jest bezpłatny dla wszystkich. Wystarczy do 25 czerwca zarejestrować się na stronie Europejskiego Forum Miejskiego. Do dziś zarejestrowało się już 17 tys. uczestników ze 160 państw świata.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button