Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTechnologie

Dziś dzień bez telefonu. Świętuj! Skorzystają na tym Twoje oczy i środowisko

Oglądanie godzinnego wideo w serwisie Internetowym na ekranie smratfona emituje tyle gazów cieplarnianych, ile dwa drzewa są w stanie pochłonąć w ciągu doby. A to tylko jeden z przykładów, które przytaczają specjaliści w Światowym Dniu Bez Telefonu Komórkowego, przypadającym 15 lipca.

Obserwując ulice miast nie sposób nie zauważyć, że w zbiorowej świadomości taki dzień po prostu nie istnieje.

Powiem szczerze próbowałam, aczkolwiek kiepsko się to skończyło. Bo jednak kontakt z ludźmi, którzy mieszkają daleko od nas to czasami tylko i wyłącznie przez telefon można się kontaktować – mówi Laura, mieszkanka Łazisk.

Codziennie wszystkie nasze sprawy są w tych telefonach, ale musi być taki jeden dzień, żeby odpocząć od tego – Iwanka, mieszkanka Kończyc Wielkich.

Jednak ciężko odpocząć, kiedy dziś przy użyciu smartfona faktycznie jesteśmy w stanie załatwić większość spraw, za którymi nie tak dawno trzeba było fizycznie stać w kolejkach. Mimo tych, nie bójmy się nazywać wprost, udogodnień wciąż po telefon sięgamy najchętniej, by zobaczyć co nowego w życiu znajomych.

Chyba nie powinnam mieć telefonu dzisiaj. Z czego korzystam najczęściej? No z Internetu, z Internetu głównie. I do kontaktowania się – mówi Żaneta, mieszkanka Katowic.

Najczęściej słucham muzyki na Spotify, jeśli chodzi o aplikacje, których używam, że muszę cały czas patrzeć w telefon to są to najczęściej gry. A wolny czas staram się spędzać nie przed telefonem, a przed monitorem, który jest dalej niż 4 metry ode mnie bo bardzo psuje to oczy – mówi Igor, mieszkaniec Bytomia.

Ale jak się okazuje, nie tylko wzrok cierpi wtedy, gdy nadmiernie scrollujemy ekran telefonu. Nie bez znaczenia pozostaje to dla środowiska, dlatego wykorzystując datę 15 lipca, aktywiści i działacze na rzecz ekologii chcą zaangażować lokalną społeczność w większą dbałość o planetę i przy tym uświadamiać. I tak na przykład dowiemy się, co zrobić ze starymi telefonami komórkowymi.

– Zbieramy elektrośmieci, małe AGD. Chodzi o to, że jeśli mamy gdzieś w szufladach i po piwnicach pochowane stare, zepsute telefony, z których już nie korzystamy a tak naprawdę nie nadają się już do użytku ponownego, wyrzucamy je. Najlepiej przynieść je właśnie do nas w przeciągu tych trzech dni, ponieważ my je na nowo wykorzystamy, oddamy do recyklingu. Mało osób sobie zdaje sprawę, że w takich telefonach znajduje się bardzo dużo konkretnych surowców. Na przykład w tonie smartfonów znajduje się 100 kg miedzi i prawie 350 g złota – mówi Julia Baron, edukator Kato Urban Corner.

Nieużywane już telefony i inne elektrośmieci do najbliższej niedzieli włącznie można przynosić do punktu Kato Urban Corner mieszczącego się na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej. Przy okazji będzie można skorzystać tam z kalkukatora śladu węglowego, jaki w środowisku pozostawia nasze użytkowanie telefonu.

– Każda osoba może włączyć kalkulator, wpisać ile czasu wykorzystuje na poszczególne aplikacje, następnie zobaczy ile gramów dwutlenku węgla emituje średnio takie działanie. Co więcej, dowie się, ile drzew jest potrzebnych, żeby wychwycić wyemitowany dwutlenek węgla do atmosfery. Jeżeli chodzi o aplikacje, które mają najgorszy wpływ na środowisko to tutaj będzie TikTok ze względu na bardzo duży przesył danych. Kalkulator też jest po to, żeby pokazać, które czynności mają największy wpływ na środowisko – mówi Przemysław Poszwa, blog eko-logicznie.com, twórca kalkulatora.

jak pokazują analizy, najmniej inwazyjne dla środowiska jest po prostu dzwonienie i pisanie sms. I choć trudno sobie dziś wyobrazić, że mania klikania tak po prostu przeminie, to korzystając z okazji Światowego Dnia Bez Telefonu, warto poświęcić ten czas na inne przyjemności.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button