42-latka handlowała szczeniętami. Klientom „zapomniała” powiedzieć, że nie są rasowe
Do tego szczenięta były chore i u nowych właścicieli bardzo szybko padały
Na policję zgłosiło się 14 poszkodowanych przez kobietę osób, które chciały w domu mieć nowego pupila. Problem polegał głównie na tym, że na internetowych aukcjach szczenięta były rasowe i zdrowe. Prawda jednak okazała się zupełnie inna.
– Bytomscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, we wtorek zatrzymali kobietę, która dopuściła się oszustw przy sprzedaży szczeniąt. 42-letnia mieszkanka Bytomia na internetowym portalu aukcyjnym ogłaszała się, że ma do oddania psy różnych ras. Zainteresowani klienci po rozmowie z kobietą dowiadywali się, że szczeniaki są rasowe i oferowane po korzystnej cenie. – czytamy w komunikacie KWP w Katowicach. To właśnie niska cena miała na klientów działać jak magnes. Niestety po zakupie okazywało się, że szczenięta nie są rasowe. Do tego były bardzo chore, więc po wprowadzeniu do nowego domu umierały. Aż 14 oszukanych w ten sposób osób, sprawę zgłosiło policji i złożyło stosowne zeznania. – W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu zatrzymanej kobiety sześcioro szczeniąt, które trafiły pod opiekę weterynarza. Teraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii sprawdzi, czy nie doszło do znęcania się nad zwierzętami. 42-latka usłyszała 14 zarzutów oszustwa, a prokurator zastosował wobec kobiety dozór policyjny. Za popełnione przestępstwo grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. – czytamy dalej.
Kobiecie grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują i przypominają:
1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
artykuł 10b.
1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
artykuł 37.
1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w artykułach 9 i 10a ustęp 1-3, (…) podlega karze aresztu albo grzywny.
2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ustęp 1, można orzec przepadek narzędzi
lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia.
4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ustęp 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.”
autor: Bartosz Bednarczuk