Silesia Flesz najnowsze informacje

Śląskie: Rozpoczęcie roku szkolnego tuż, tuż. Również dla dzieci z Ukrainy WIDEO

Trwają ostatnie przygotowania do nowego roku szkolnego. Wyjątkowego, bo 1 września do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie śląskim pójdzie ponad 15 tysięcy dzieci z Ukrainy. W Szkole Podstawowej nr 6 w Sosnowcu w szkolnych ławkach zasiądzie 20 uczniów z tego kraju. Uczyli się tu już po wybuchu wojny.

 

– Są takie dzieci, z którymi jest jeszcze trudna komunikacja, a są takie, które to szybciej chłoną i przyzwyczaiły się, nauczyły, chociażby nawet słuchając. Każde z tych dzieci ma wsparcie w postaci dodatkowej lekcji języka polskiego od nauczycieli języka polskiego z naszej szkoły. I w tym roku, od września też już takie lekcje będą przygotowane, zaraz od 1 września – mówi Iwona Kasińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu.

W całym Sosnowcu uczniów z Ukrainy będzie 1,1 tys. Miasto nie zdecydowało się jednak na uruchomienie tzw. oddziałów przygotowawczych.

– Myślę, że te dwa dni to jeszcze będzie czas, kiedy będziemy mieli dodatkowe zgłoszenia. I ta liczba może zbliżyć się do 1200 uczniów. Na tę chwilę nie ma u nas potrzeby tworzenia klas dla osób tylko z Ukrainy, czy też cudzoziemców – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Powiązane artykuły

Oddziały przygotowawcze ruszą natomiast w Katowicach. Będzie ich 7 w szkołach podstawowych i 2  w szkołach średnich. Łącznie we wszystkich miejskich szkołach będzie się uczyć około 2 tys. uczniów z Ukrainy.

– Jesteśmy gotowi, by wspierać ich zarówno w ramach tych typowych oddziałów ukraińskich, jak również do tego, by integrować. Wiemy, że część dzieci uczęszczała do naszych placówek w ubiegłym roku szkolnym i tę naukę w nowym roku szkolnym będzie rozpoczynać już w normalnych klasach – mówi Ewa Lipka, Urząd Miasta Katowice.

Oddziały przygotowawcze charakteryzują się dodatkowymi lekcjami z języka polskiego. Jeśli rada pedagogiczna uzna, że uczeń robi szybkie postępy, w każdej chwili może zostać przeniesiony do zwykłej klasy.

– W oddziale przygotowawczym uczniowie mogą być nieklasyfikowani ze względu na to, że ich znajomość języka polskiego może być niewystarczająca. Nie będą realizowali pełnej podstawy programowej ze wszystkich zajęć. Te zajęcia są tak skonstruowane, by odpowiedzieć na potrzeby tych uczniów, na ich możliwości i na ich potrzeby specjalne, które też uczniowie z Ukrainy mają – mówi Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Śląskie Kuratorium Oświaty podkreśla, że liczba uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczną w województwie naukę 1 września z pewnością jeszcze się zmieni i zapewne wzrośnie.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ 

 

Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button