Zwolnienie z wf od lekarza. Kto je może wystawić? ZASADY NA ROK 2022/2023
Kto może wystawić uczniowi zwolnienie z wf – lekarz specjalista czy rodzinny lub pediatra? Oto zasady, jakie obowiązują w roku szkolnym 2022/2023.
Jakie są zasady wystawiana zwolnień z wf w roku szkolnym 2022/2023? Miały się zmienić, ale czy do tego doszło? Przypomnijmy. Latem 2022 pojawił się pomysł, aby zwolnienie z wf mógł wystawiać tylko lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny, jak do tej pory. Sporo się o tym dyskutowało. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk zajawił nowe zasady zwolnień z wf na antenie radia RMF. Powodem planowanych zmian miała być rosnąca liczba zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach.
Stowarzyszenie Umarłe Statuty, które zajmuje się prawami dzieci, dopytało w ministerstwie, czy rzeczywiście teraz zwolnienie może być tylko od specjalisty. Jednak okazało się, że nic się nie zmieniło. Dyrektor biura ministra Bartłomiej Druziński wyjaśnił stowarzyszeniu, że zapowiedziane zmiany to tylko koncepcja.
– Ministerstwo Sportu i Turystyki nie prowadzi prac legislacyjnych w przedmiotowym zakresie, natomiast podejmie w tej sprawie rozmowy z właściwymi Ministerstwami – takie pismo skierowało do SUS MSiT. – Formalnie kwestie te pozostają we właściwościach Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Ale MEN też nie prowadzi prac nad zmianą przepisów. Ich zdaniem żadna zmiana nie jest potrzebna.
Kto więc może wystawić uczniowi zwolnienie z wf?
Od 1 września 2022 dyrektor zwalnia z ćwiczeń lub zajęć WF tych uczniów, którzy dostarczą opinię wydaną przez lekarza – niekoniecznie specjalistę. Rzeczniczka MEN potwierdziła: aktualne rozwiązania, zgodnie z którymi dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, są wystarczające i nie wymagają wprowadzenia zmian wyłączających opinię lekarza POZ.
Aktualne przepisy regulujące sposób wystawiania zwolnień z WF zostały określone w specjalnym rozporządzeniu. To Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Zwolnienie z wf może dotyczyć:
- ze wszystkich lekcji WF
- częściowo — z wykonywania niektórych ćwiczeń, co do których występują przeciwwskazania
Zgodnie z przepisami zwolnienie może być maksymalnie roczne, czyli obejmować cały rok szkolny. W zależności od stanu zdrowia może oczywiście trwać krócej.