Śląskie: To już prawdziwa plaga. Oszuści polują na seniorów WIDEO
Prawdziwa plaga oszustów, których najczęstszymi ofiarami wciąż padają seniorzy. Tylko w Zabrzu, w ciągu ostatnich dni doszło do przynajmniej kilku oszustw, na skutek których starsze osoby, straciły dużą gotówkę. Pośród wyłudzaczy modne i niestety skuteczne, wciąż są oszustwa metodą „na wnuczka”. Jednak zabrzańska policja zatrzymała również kobietę, która podając się za pracownika administracji, plądrowała mieszkania starszych ludzi.
– W jednym z przypadków na przykład była to sytuacja, gdzie podawała się za rehabilitanta. Zawsze to dostosowuje po prostu do danej sytuacji, do osoby, z którą ma do czynienia i w ten sposób dostawała się do mieszkania prosząc na przykład taką osobę o pomoc w sprawdzeniu instalacji, w okręceniu wody. Tworzyła pewnego rodzaju takie rozproszenie, gdzie ta osoba musiała się zaangażować w te rzekome kontrole, a w tym czasie przeszukiwała mieszkanie i dokonywała kradzieży pieniędzy – mówi mł. asp. Sebastian Bijok, Komenda Miejska Policji w Zabrzu.
37-latka usłyszała pięć zarzutów i została aresztowana. Inny oszust zaciągnął kredyt na 80-letniego mieszkańca Zabrza, wymuszając na nim instalację aplikacji, poprzez którą zyskał zdalny dostęp do jego telefonu. Niestety takich sytuacji wciąż jest zbyt dużo, dlatego Komenda Miejska Policji w Katowicach we współpracy z korporacjami taksówek rozpoczyna akcję profilaktyczną skierowaną do seniorów.
– Najczęściej seniorzy nie trzymają pieniędzy w domu, tylko na kontach bankowych. Aby dostać się do banku najczęściej dojeżdżają tam taksówką, stąd pomysł, żeby nawiązać współpracę z korporacjami taksówkowymi, które jeżdżą po naszym mieście. Aby w trakcie takiej jazdy, w rozmowie z seniorem wywnioskować, czy aby klient nie jedzie do banku, by pobrać pieniądze i przekazać je oszustom – mówi podkom. Agnieszka Żyłka, Komenda Miejska Policji w Katowicach.
Taksówkarze odbywają specjalne szkolenia, by wiedzieć, jak z seniorem, potencjalną ofiarą oszustwa rozmawiać, by w naturalnej rozmowie wychwycić potencjalne zagrożenie. Taksówki mają być wyposażone nie tylko w ulotki, ale również zagłówki z wypisanymi hasłami, dzięki którym rozemocjonowany sytuacją senior być może zorientuje się, nim straci oszczędności życia.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Fatima Orlińska