KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Katowice niczym Wrocław? Mamy już 12 beboków! Oto najmłodszy – Boguć

Katowice: kolejny Bebok w mieście. Boguć jest w Fabryce Porcelany. Beboki kojarzą Wam się z wrocławskimi krasnalami? Słusznie!

 

Boguć pilnuje dużej filiżanki z kawą i przycupnął na parapecie  w kompleksie Fabryki Porcelany, na witrynie fabrycznego salonu z porcelaną  i tuż obok wejścia do Fundacji Giesche. Razem z Grzegorzem Chudym, znanym artystą, który Beboki projektuje, uroczyście odsłoniła figurkę w środę, 19 października 2022, Aleksandra Kandzia-Ulrych, wiceprezeska Fundacji Giesche.

-Będzie tu kontrolował jakość – uśmiechała się pani wiceprezes.

To pierwsza taka figurka na terenie kompleksu i kolejna, która pojawiła się w Katowicach w ramach Śląskiego Szlaku Beboków. 

Imię – Boguć – oczywiście nawiązuje i do Fabryki Borcelany – Bogucice i do dzielnicy Katowic – Bogucic. Zostało wybrane w konkursie, w którym wzięło udział 400 chętnych. Wygrała Agnieszka Łowicka, która zaproponowała Bogucia.

Bebok to w tradycji śląskiej straszydło o diabolicznych cechach. Wyobrażany jest jako mały kudłaty człowiek dzierżący w ręku kij lub laskę.  Katowickie Beboki są raczej sympatycznymi stworzonkami, choć mają różki. 

Pierwsze pojawiły się w 2017 roku przy Spodku i MCK -na szlaku Ślonskiej Godki. W 2020 stanął w Nikiszowcu, następne – pod Galerią Katowicką, Skarbkiem, strażą pożarną w Dąbrówce Małej, na Bażantowie. We wrześniu 2022 nowy Bebok pojawił się w strefie foodcourtowej Galerii Katowickiej.

CZYTAJ TEŻ NA TVS.PL:

DRUGIEGO TAKIEGO OBIEKTU NIE MA W POLSCE. FABRYKA PORCELANY. ROZMOWA

Bebok Boguć w Fabryce Porcelany

Autorem projektu odsłoniętego 19.10 Beboka jest Grzegorz Chudy, artysta, który zinterpretował jego postać najpierw w akwareli, później w rzeźbie. Wizją artysty jest pełnienie przez Beboki funkcji przewodników po ciekawych miejscach w Katowicach, a także propagowanie śląskiej tożsamości.

Pojawienie się Beboka na terenie Fabryki Porcelany jest związane również z jubileuszem Fundacji Giesche. Fundacja ma 10 lat. Powołano ją do życia w 2012, aby dać historycznemu obiektowi drugie życie.

-Fabryka Porcelany to miejsce z wyjątkową historyczna duszą i postindustrialnym, ale również śląskim klimatem, dlatego nie mogło zabraknąć u nas tego dobrego, regionalnego duszka. Bebok BOGUĆ, z filiżanką sumiennie kontrolujący jakość tego porcelanowego wyrobu, znalazł swoje miejsce pod odrestaurowanym napisem „Jakość daje dobrobyt”. Ma on także przypominać również, że tutaj nadal zdobi się, maluje i wypala porcelanę.” – mówi Aleksandra Kandzia-Ulrych, wiceprezes Fundacji Giesche.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button