Wczoraj w Teatrze Zagłębia odbyła się premiera spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa”
Spektakl powstał na podstawie "Mausa" Arta Spiegelmana i traktuje o wojennych losach Żydów w Sosnowcu
Za scenariusz i dramaturgię spektaklu, odpowiada pochodząca z Sosnowca, Iga Gańczarczyk. Dramaturżka wychowała się w dzielnicy Środula, czyli tam gdzie odbywa się akcja nowej sztuki w repertuarze Teatru Zagłębia.
– Z dokumentów i filmów wyłania się obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń. Środula to jednak tylko symptom, skażony krajobraz, dotkliwy punkt wyjścia do poruszenia tematu pamięci i niepamięci w szerszym kontekście historycznym i geograficznym. – czytamy na oficjalnej stronie Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Aż dwa rozdziały „Mausa” Arta Spiegelmana poświęcone są losom ludności żydowskiej, a dokładniej Władka i Andzi Spiegelmanów w Sosnowcu i na Środuli. To momenty dramatyczne, o których do dzisiaj wielu mieszkańców Sosnowca nie ma świadomości. Chodzi m.in. o przesiedlenie ludności pochodzenia żydowskiego z centrum miasta do getta na Środuli, samo życie w getcie oraz jego likwidację. – Dla dramaturżki komiks był pierwszym śladem, dowodem na istnienie widmowej, nieopowiedzianej, historii dzielnicy, w której się wychowała. – czytamy dalej. Reżyserem spektaklu jest Remigiusz Bzyk.
Spektakl „Środula. Krajobraz Mausa”, to dzieło ważne nie tylko w kontekście poszerzenia wiedzy mieszkańców Sosnowca, na temat dramatycznych wydarzeń z przeszłości. Sama sztuka wpisuje się również w obchody 80. rocznicy likwidacji getta na Środuli, która rozpoczęła się 1 sierpnia 1943 r. Praktycznie równocześnie podjęto również likwidację getta w sąsiedniej będzińskiej Kamionce (część historyków do dzisiaj uważa, że. było to tak naprawdę jedno getto, połączone farmą znajdującą się w okolicach dzisiejszego sklepu Auchan). Co ważne większość budynków dawnego getta została zrównana z ziemią w 1988 r., gdy ekspertyza wykazała ogromne pęknięcia ścian i fundamentów. Dodatkowo premiera spektaklu była częścią obchodów jubileuszu 125. lecia Teatru Zagłębia
– 10 grudnia pokaz spektaklu odbywa się w ramach cyklu „Spektakl z komentarzem”. Po przedstawieniu zapraszamy widzów do dyskusji na tematy poruszane w sztuce. – podaje zarząd Teatru Zagłębia w komunikacie.
Terminy w jakich można obejrzeć spektakl są podane na oficjalnej stronie Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Historia środulskiego getta została opowiedziana m.in. w filmie dokumentalnym pt. „(Nie)Zapomniani – Historia sosnowieckiej społeczności żydowskiej”, którego premiera odbyła się w lutym br.
autor: Bartosz Bednarczuk