Co to jest spalony? Oto piłkarski słownik na Mundial 2022 w Katarze
Od 20 listopada do 18 grudnia 32 drużyny powalczą w Katarze o tytuł mistrza świata w piłce nożnej. W wielu domach mundial to wielkie święto, dlatego przygotowaliśmy krótki słownik piłkarskich pojęć, nie tylko dla kobiet.
Mówi się, że piłka nożna to męska rozrywka, a kobiety przeżywają prawdziwe katusze, gdy w ich domach oglądane są mecze. Pewnie w wielu przypadkach to prawda, jednakże są kobiety, którym magia mundialu się udziela i chętnie zasiadają przed telewizorem.
Poniżej postaramy się wytłumaczyć kilka terminów, które podczas transmisji spotkań często można usłyszeć.
Spalony
Zacznijmy może od nieszczęsnego spalonego. Jego definicja jest dość krótka i łatwa do zapamiętania. Spalony jest wtedy, kiedy piłkarz zagra do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników, niż ostatni gracz drużyny przeciwnej (nie licząc bramkarza).
Faul taktyczny
Często faul jest wynikiem próby odebrania piłki przeciwnikowi. Faul taktyczny ma na celu tylko i wyłącznie przerwanie akcji. Często stosuje się go, gdy zawodnik drużyny atakującej znajdzie się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Faul w takiej sytuacji kończy się otrzymaniem czerwonej kartki przez obrońcę.
Zagranie na aferę
Zagranie piłki np. w pole karne gdzie jest najwięcej zawodników, a podanie nie ma konkretnego adresata. W tłumie może dojść do przypadkowego zagrania ręką lub rykoszetu, a ten z kolei może doprowadzić do zdobycia gola.
Drybling, zwód
„Kiwanie” zawodników, czyli mijanie ich na małej przestrzeni. Tak samo mówi się o sytuacji, gdy zawodnik chcąc minąć jednego zawodnika stosuje drybling indywidualny, tzn. wykonał zwód i oszukał zawodnika zyskując pozycję na boisku
Rzut wolny
Rzut wolny w piłce nożnej, to element wznowienia gry po wcześniejszej przerwie, która była spowodowana faulem lubi innym przewinieniem. To, czym są przewinienia oraz ich rodzaje zostały dokładnie uwzględnione w przepisach gry w piłkę nożną. Rzut wolny jest wykonywany z miejsca, w którym popełnione zostało wykroczenie naruszające przepisy. Rozróżniane są dwa rodzaje rzutów wolnych – rzut wolny pośredni oraz rzut wolny bezpośredni. Podczas wykonywania każdego z nich piłka musi być nieruchoma.
Piłkarski słownik. Co oznaczają te sformułowania?
Okiwać, przyjąć, przedryblować – trochę to oklepane, prawda? Zamiast tego mamy kilka innych określeń.
- Założyć siatkę. Zagrać piłkę pomiędzy nogami przeciwnika.
- Wziąć kogoś na zamach. Zamarkować uderzenie lub podanie w taki sposób, żeby przepuścić interweniującego rywala.
- Zagrać lagę. Laga, to po prostu wybicie piłki na oślep, bez podniesienia głowy przed zagraniem.
- Mieć klapki na oczach
Nie rozglądać się po boisku, nie podnosić oczu znad piłki, nie poszukiwać partnerów.
- Przewrócić się na chlebie. Upaść w teatralny sposób, bez udziału rywala.
- Zanurkować, Próbować wymusić faul, choć rywal nie popełnił przewinienia. Nurkowanie jest próbą oszukania sędziego piłki nożnej.
- Strzelić z karola, Uderzyć na bramkę czubkiem buta.
- Przyjąć podeszwą, Skontrolować piłkę spodnią częścią stopy. Przyjęcie bardzo często stosowane w futsalu.