Limity zakupu węgla w PGG. Pula do wykorzystania w 2023 roku
Zmieniły się zasady dotyczące limitów na zakup węgla – przypomina Polska Grupa Górnicza. Klienci, którzy w 2022 roku nie kupili węgla lub kupili go mniej, będą mogli wykorzystać cały limit w 2023 roku.
PGG. Nowe limity: 2 grudnia 2022 weszła w życie korekta przepisów, dotyczące sprzedaży węgla.
Jakie są zmiany w PGG od 2 grudnia? Otóż 3-tonowy limit sprzedaży węgla gospodarstwom domowym, podzielony dotąd na dwie równe 1,5-tonowe transze w tym i przyszłym roku, jest teraz elastyczny. Ci, którzy w 2022 roku nie kupili węgla lub kupili go mniej, będą mogli wykorzystać cały limit w roku 2023.
-Dotąd, z uwagi na ryzyko deficytu paliwa, limit 3 ton dla gospodarstwa domowego w sezonie grzewczym podzielony był na dwie części po 1,5 tony. Pierwszą partię można było nabyć do końca roku, a kolejną od stycznia 2023 r.. Obecnie wiadomo już, że węgla tej zimy w Polsce nie zabraknie. Dlatego też każde gospodarstwo domowe, które nie wykorzysta do końca grudnia połowy swego limitu na ten sezon, będzie mogło od stycznia przyszłego roku kupić węgiel w ilości całego limitu do 3 ton – poinformowała PGG.
PGG dostarczy samorządom zamówiony węgiel przed świętami Bożego Narodzenia. Dystrybucja paliwa z PGG w gminach opiera się przede wszystkim na składach, będących tzw. kwalifikowanymi dostawcami węgla z tej spółki – takich punktów jest w całym kraju ponad 120.
W niektórych gminach węgiel trafia do mieszkańców za pośrednictwem wyznaczonych przez samorząd podmiotów. Np. w Żywcu zajmuje się tym Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Ekoterm, który dotąd zaopatrzył w węgiel z PGG 620 gospodarstw domowych, w cenie 1850 zł za tonę. Dostępne są gatunki ekogroszek, orzech i kostka.