ZTM jak metro w Londynie. Nowa taryfa
Bilety na 5, 10 i 15 minut i opcja podróży Start/ stop. Zarząd GZM przyjął nową taryfę Zarządu Transportu Metropolitalnego.
ZTM: bilet na 5 minut na początek za złotówkę, a także na 10 i 15 minut. Będą nowe rozwiązania. Chodzi o opcję „Podróż Start/Stop”, nową taryfę czasową, która będzie dostępna dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM. To oznacza, że
Jak informuje ZTM, to pierwszy element nowego systemu sprzedaży biletów, który zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych tygodni.
Nowa taryfa wejdzie w życie 16 stycznia 2023. Pozostałe ceny biletów, poza opcją „Podróż Start/Stop” pozostaną bez zmian.
– Nowa taryfa ZTM to już jeden z ostatnich kroków przed uruchomieniem unowocześnionego systemu wnoszenia opłat za podróż w komunikacji miejskiej Transport GZM. W styczniu wprowadzimy do niej nowe i dużo bardziej elastyczne mechanizmy, dzięki możliwościom technologicznym, które daje nam nowy system – wyjaśnia Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.
A jakie będą korzyści dla pasażerów? – Przede wszystkim, w ramach funkcjonalności „Podróż Start/Stop” aplikacja sama naliczy opłatę za przejazd, wybierając najkorzystniejsze dla pasażera rozwiązanie. Jedyne, co pasażer będzie musiał zrobić rozpoczynając podróż, to zarejestrować wejście do pojazdu poprzez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie odpowiedniego kodu, znajdującego się w pojeździe – dodaje Kwitek.
Ile kosztują bilety start/stop?
W opcji „Podróż Start/Stop” pojawią się również nowe przedziały czasowe: 5-, 10- i 15-minutowe, zapowiadane już od kilku miesięcy.
- Opłata za podróż w opcji normalnej do 5 minut docelowo będzie wynosiła 2 zł. Na początku, do 31 marca, w ramach promocji, zostanie obniżona do 1 zł
- Przejazd trwający od 5 do 10 minut będzie kosztował 3 zł
- Zaś przejazd od 10 do 15 minut – 3,50.
- Opłaty ulgowe będą o połowę tańsze.
Nie więcej niż 12 złotych
Wybór opcji „Podróż Start/Stop” sprawi, że pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia nie zapłaci więcej, niż wartość biletu „dziennego”. Obecnie wynosi ona 12 zł w opcji normalnej. Będzie to możliwe dzięki agregacji opłat. W ramach tej opcji system pod koniec dnia zsumuje wszystkie opłaty wniesione przez pasażera w ciągu tego dnia. Jeśli suma opłat przekroczy wartość biletu „dziennego”, wówczas system anuluje wyliczane w ciągu dnia opłaty i za cały dzień pobierze opłatę w wysokości ceny biletu dziennego.
Czas na przesiadkę
Przy wyliczaniu najkorzystniejszej dla pasażera opłaty, w ramach opcji „Podróż Start/Stop” system uwzględni nie tylko czasy poszczególnych przejazdów, ale również ewentualne przesiadki, trwające nie dłużej niż 30 minut. Wówczas system, pod koniec dnia, rozliczy tę kolejną podróż jako kontynuację czasu z poprzedniego pojazdu.
Aby z tego skorzystać, pasażer będzie musiał za pomocą aplikacji zarejestrować swoje wyjście z pojazdu, a następnie wznowić podróż w ciągu 30 minut.
–Możliwość tę wprowadzamy z myślą o pasażerach, którzy w trakcie jednej podróży muszą się przesiadać. Dzięki temu mechanizmowi będą mogli spokojnie zmienić linię płacąc wyłącznie za czas podróżowania autobusem, trolejbusem czy tramwajem – wyjaśnia Grzegorz Kwitek.
ZTM zrywa kolejne umowy z przewoźnikami