KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

Komu należy się dodatek gazowy? Ile można dostać? [WIDEO]

Powrót podstawowej stawki VAT na gaz oznacza podwyżkę rachunków, zwłaszcza dla tych, którzy tym paliwem ogrzewają domy i mieszkania. Jednocześnie to właśnie oni mogą ubiegać się o tzw. dodatek gazowy, chociaż szansę na mniejsze opłaty mają nieliczni. Trzeba bowiem spełnić kryterium dochodowe, które wynosi maksymalnie 2100 zł przy jednej osobie i 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

 

– Nie jest to dodatek kwotowo określony, ale jest to refundacja podatku VAT, który od stycznia wszedł do paliwa gazowego. Kwota tego dodatku, a tak naprawdę refundacji VAT-u, to jest dokładnie ta kwota VAT-u, którą zapłacą odbiorcy gazu, którzy ogrzewają się gazem, za VAT za gaz w tym roku – mówi Bogumiła Jastrzębska, MOPS w Katowicach.

W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego może to być kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. W ciągu całego roku składa się to jednak na dosyć pokaźną kwotę. Żeby uzyskać dodatek gazowy trzeba dopełnić kilku formalności.

– Przede wszystkim wypełnić wniosek, zapłacić fakturę, mieć poświadczenie, że zapłaciliśmy tę fakturę razem z VAT-em. Bo tutaj będzie chodzić nam o VAT. My będziemy weryfikować dochód tej osoby oraz to, czy jest w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – mówi Marek Kopczacki, MOPS w Sosnowcu.

Powiązane artykuły

To ważne, bo kto nie zgłosił pieca gazowego jako głównego źródła ciepła w mieszkaniu, nie będzie mógł starać się o dodatek.

Czas oczekiwania na zwrot VAT wynosi 30 dni. Nie trzeba jednak składać wniosku co miesiąc.

– Może być tak również, że mieszkańcy zbiorą faktury za kilka miesięcy i na przykład powiedzmy w maju, czerwcu, przyjdą z czterema, pięcioma fakturami i będą chcieli, aby zwrócić im za VAT za kilka miesięcy – mówi Tomasz Sanecki, Urząd Miejski w Bytomiu.

VAT wzrósł też na energię elektryczną, ale której ceny, podobnie jak gazu, zostały zamrożone na poziomie z 2022 roku. Tutaj jednak też obowiązują progi, ale nie dochodowe, a zużycia. Wyższą stawkę za prąd zapłacą ci, którzy przekroczą roczne zużycie w wysokości 2000 kWh. Więcej zapłacą jednak tylko za liczbę kWh przekraczających ten próg.

– W przypadku gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba niepełnosprawna ten limit może wynieść 2600 kWh, a w przypadku rodzin z kartą dużej rodziny i rolników ten limit może wynieść 3000 kWh. Natomiast w tych przypadkach, gdy mowa o podwyższonych limitach, takie gospodarstwo domowe powinno złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii elektrycznej – mówi Daniel Iwan, Tauron Sprzedaż.

Jak dowiemy się, czy już przekroczyliśmy próg zużycia? Każdy musi sam śledzić bieżące zużycie prądu, bo faktury wystawiane przez wielu dostawców mają najczęściej formę prognoz. Na koniec okresu rozliczeniowego może więc się okazać, że limit w naszym przypadku został przekroczony.

Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button