Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieWYPADKI

Koszmarna gra dla dzieci. Uważaj na hasło „Rina Palenkova”

Jeśli Wasze dziecko wspomina nazwisko „Rina Palenkova” reagujcie natychmiast! Może mu grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Tik Tok i Twitter są pełne wyszukiwań tego nazwiska.

 

To potworne, co oglądają dzieciaki w internecie m.in. na TikToku. Znów popularność zdobywają czelendże, które mogą doprowadzić do śmierci. W 2023 na TikToku często wyszukiwana jest fraza „o co chodzi z Rina Palenkova”. Nazwisko tej dziewczyny pojawiło się też w styczniu 2023 w kontekście śmiertelnego wypadku w Kozach. 14-latka zginęła tam pod kołami pociągu. „W grudniu napisała „jutro będę jak Rina Palenkova” – przypomniał ktoś na Facebooku. Co to znaczy?

Pilnujcie dzieci, TikTok czy Twitter to też okrutne wyzwania i gry

Pamiętacie grę Niebieski Wieloryb? Rina Palenkova to dziewczyna, która straciła życie właśnie przez nią. Miała 17 lat, była Rosjanką. Położyła się na torach (w innej wersji – skoczyła pod pociąg). Chwilę przed tym w internecie opublikowała selfie. Zginęła. Martwa została znaleziona w 2015 roku, w Ussuryjsku w Kraju Nadmorskim (Rosja). Uznano ją za ofiarę gry Niebieski Wieloryb. Była jedną z pierwszych ofiar. Co gorsza, jej pośmiertne zdjęcie obiegło internet. To właśnie szczegóły tamtej sprawy są dziś wyszukiwane na TikToku, Twitterze i w internecie. To hasła typu „Rina Palenkova photo dead”. Wprawdzie to zdjęcie dziś jest niedostępne, ale – dzieciaki same robią inscenizację jej śmierci! Albo robią kolaże jej zdjęć i swoich. Dziewczynka jest czasem na TikToku czy Twitterze nazywana „bohaterem” przez innych uczestników Blue Whale Challenge. Wiele osób uważa, że ​​jej twarz w jakiś sposób reprezentuje „grę”. Śmierć Palenkovej ujawniła społeczność fanów samobójstw.

Choć pojawiają się informacje, że to wymyślona osoba i że nie jest ofiarą gry Niebieski Wieloryb, bo gra powstała później. Nieprawda. Właśnie w 2015 roku.

Powiązane artykuły

Straszne, prawda? Już wiecie, dlaczego trzeba uważać na dzieci.

Niebieski Wieloryb, czyli Blue Whale Challenge

Wyzwanie Błękitny wieloryb to 50-zadaniowa i 50-dniowa „grą samobójcza” online dla nastolatków. Wyzwanie dawane przez „opiekuna” było odpowiedzialne za wiele ofiar śmiertelnych na świecie. Pierwsze zadania były proste i mało groźne dla życia nastolatków – choć nieprzyjemne. Brzmiały „Obejrzyj przerażający film” lub „Obudź się w środku nocy”. Z dnia na dzień zadania były trudniejsze. Ostatnie – to zachęta do samobójstwa. Wyzwania zaczynały się o 4:20 rano.

Śledczy z grą powiązali 21-letniego studenta psychologii. To Philip Budeikin. Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Nowosti został aresztowany w 2017. Przyznał się do stworzenia gry i wykorzystał serwis społecznościowy VK.com, aby zachęcić od 15 do 17 nastolatków do popełnienia samobójstwa.

 

Koszmarne wyzwanie. Niebieski Wieloryb

Koszmarny challenge dla dzieci. Czy „niebieski wieloryb” wrócił?

Inne wyzwania z Tik Toka i ofiary

W styczniu 2023 w Argentynie w mieście Capitán Bermudez 12-letnia Milagros Soto zmarła w wyniku uduszenia po tym, jak próbowała wykonać krążące na TikToku wyzwanie o nazwie „blackout challenge”. Polega ono na zaciśnięciu pętli na szyi, aż do utraty przytomności. 

  • Challenge z gałką muszkatołową. Chodzi o to, aby zjeść mieloną gałkę muszkatołową. Brzmi niegroźnie?  Tymczasem skutki to mogą być: przyspieszone tętno, trudności z oddychaniem, nawet drgawki. 
  • Wyzwanie „benadryl”, w którym dzieciaki mają za zadanie brać leki przeciwhistaminowe – nie raz, ale wiele razy. Efektem mogą być drgawki i zatrzymanie akcji serca.
  • Wyzwanie „łamacza czaszek”: dwie osoby kopią ofiarę w nogi ofiary, gdy ta podskakuje. Efekt: ofiara ląduje płasko na ziemi, uderzając głową. Chyba łatwo sobie wyobrazić, jakie to ryzykowne i niebezpieczne.
  • Orbeez challenge to strzelanie do osób jadących samochodem z otwartymi szybami kulkami z żelu wodnego (tzw. wodne koraliki) i załadowanymi do pistoletu na śrut.

Są też wyzwania, zachęcające do kradzieży samochodów konkretnych marek i do wkładanie monety do gniazdka… Aż włos się jeży na głowie.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc. Nie ignorujmy ich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam. Zawsze można liczyć na pomoc, choćby dzwoniąc pod numery telefonów:

• Telefon Zaufania dla Dorosłych116 123
Numer telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży to: 116 111
• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka –  800 12 12 12

W przypadku kryzysu psychicznego bezwzględnie należy szukać wsparcia. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia należy dzwonić na numer alarmowy 112!

 

Samobójstwa. Statystyki są przerażające.

Samobójstwa i próby samobójcze. Przerażające statystyki w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button