Nowe życie Willi Chruszczowa. Będzie tu centrum fizjoterapii
Dziś to nieużytkowany budynek niemal w samym środku lasu, jednak w ciągu dwóch najbliższych lat ma się to zmienić. Już w 2025 roku w Willi Chruszczowa w katowickiej Ligocie powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej. Zarządzany przez Lasy Państwowe teren został przekazany Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.
– Chodzi o to, żeby jak najwięcej rzeczy można było robić w takim trybie ambulatoryjnym. Także to jest główna idea, żeby stworzyć tutaj odpowiednie specjalistyczne gabinety fizjoterapeutyczne. A z drugiej strony to to, co jest oczywiście ważne, bo zapewniliśmy nadleśnictwo, że będziemy prowadzić działalność statutową, tutaj także będzie świetnie miejsce do nauki fizjoterapii – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM.
Charakterystyczny budynek już w latach 70 służył medycynie. Do 1995 funkcjonował tam szpitalny oddział dziecięcy. Nowa placówka, która ma powstać będzie służyła małoletnim pacjentom wymagającym rehabilitacji w trybie dziennym, na przykład po leczeniu onkologicznym. Wizualizacja przedprojektowa zmodernizowanej willi powstawała w uzgodnieniu z Lasami Państwowymi.
– To jest kilkadziesiąt arów, to w większości budynek, który już istnieje, ale też kawałek lasu, którego część jest ogrodzona. I jest w umowie zawarte, że ten teren I charakter leśny zostanie zachowany – mówi Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszy adaptacja budynku, jednak władze uczelni przekonują, że stanie się to jeszcze w tym roku. Całość inwestycji szacowana jest na ponad 27 mln złotych, z czego ta w obrębie samej Willi to blisko 23 mln.
– Chcemy zabezpieczyć wszystkich, którzy są leczeni w oddziałach I wymagają tego w oddziałach hematologii, onkologii dziecięcych w województwie śląskim. Obecnie są to trzy oddziały, mamy nadzieję, że dzięki Ministerstwu Zdrowia uda się doprowadzić w najbliższych latach do tego, aby powstało jedno centrum hematologii I onkologii dziecięcej. Tych pacjentów myślimy, szacujemy, że to jest taka pula około dwustu, które będą ciągle wymagały tego leczenia – mówi dr n. med. Ireneusz Ryszkiel, kanclerz ŚUM.
Poza fizjoterapią dzieci chore onkologicznie będą mogły korzystać w willi również z terapii zajęciowej, sali integracji sensorycznej czy sali doświadczania świata.
Fatima Orlińska