Poruszające! Morze kwiatów na grobie Plury
Grób Marka Plury w Katowicach tonie w kwiatach. Wzruszające mowy na pogrzebie i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla senatora ze Śląska. Oto gdzie jest grób Marka Plury i jak wygląda.
Reporter na uroczystościach pogrzebowych: Mateusz Pojda
Czegoś takiego na cmentarzu przy Sienkiewicza jeszcze nie widzieli. Grób senatora Marka Plury tonie w kwiatach. W zasadzie – wcale nie widać grobu. Widać ogromny kopiec wieńców i wiązanek. Nie ma wątpliwości: śmierć tego wielkiego i skromnego Ślązaka poruszyła region i kraj, niezależnie od opcji politycznych. Są tu piękne wieńce od rodziny i instytucji, są wiązanki od przyjaciół, polityków, stowarzyszeń, ludzi, którym Marek Plura pomógł. Są białe i czerwone róże, anturium, wiązanki żółto-niebieskie, wzruszająca pojedyncza czerwona róża. Zobaczcie na zdjęciach na końcu tekstu morze kwiatów na grobie Marka Plury. Tak to wygląda w całości.
Pogrzeb i grób Marka Plury
Senator ze Śląska zmarł 20 stycznia 2023. Pogrzeb odbył się 24 stycznia w Katowicach. Uroczystości pogrzebowe w Archikatedrze Chrystusa Króla rozpoczęły się uhonorowaniem zmarłego polityka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Potem kondukt przeszedł na cmentarz przy Sienkiewicza, gdzie spoczął polityk. Na miejscu było trzech kapłanów. Ludzi na cmentarzu było tylu, że zajęli wszystkie sąsiednie alejki, stali daleko od grobu, niemal przy ogrodzeniu cmentarza. Było mnóstwo osób na wózkach inwalidzkich.
W archikatedrze nad trumną czuwali delegaci Wojska Polskiego i Straży Marszałkowskiej. Całą uroczystość muzycznie oprawił zespół Śląsk. Przed liturgią swoje przemówienia i podziękowania dla pracy wybitnego Ślązaka wygłosili przybyli goście, w tym marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla senatora ze Śląska
Słowa Andrzeja Dudy, prezydenta Polski, odczytała przedstawicielka urzędu marszałkowskiego. Jak mówiła, order dla Plury jest za „wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, za podejmowaną z pożytkiem dla kraju działalność prospołeczną”.
Marszałek Tomasz Grodzki przyznał, że żegna z wielkim bólem serca wielkiego Polaka i Ślązaka Marka Plurę. Wspominał, że nagła choroba i śmierć była dla jego i jego otoczenia wielkim zaskoczeniem i ciosem. – Senat RP będzie bez Marka smutniejszy – przyznał. Bo zmarły senator zarażał wszystkich optymizmem. Docenił również jego troskę o Śląsk i lokalny patriotyzm. – Miał bogate i dobre życie, które pozostanie dla nas wzorem i inspiruje nas na dni, w których nie ma go już z nami – mówił marszałek.
„Przy Tobie, Marku, nie można było narzekać”
Poseł na Sejm – Sławomir Piechota mówił w katedrze: – Najbardziej jesteśmy wdzięczni Marku za Twoją przyjaźń.
Oddał hołd swojemu przyjacielowi wymieniając zasługi Marka Plury, te dla rodziny, Śląska, Polski i Europy. – Przy Tobie, Marku, nie można było narzekać. Będę pamiętać, jak kiedyś późnym wieczorem zdarzyło mi się westchnąć, że mi ręce nawalają, a Ty patrząc mi w oczy powiedziałeś “Sławciu, po co Ci ręce, przecież masz głowę”.
Sławomir Piechota docenił zaangażowanie Marka Plury na rzecz niepełnosprawnych dzieci na Ukrainie.
Biskup Adam Wodarczyk przekazał słowa listu Arcybiskupa Wiktora Skworca.
-Szanowna Pani Ewo, żono ŚP. Marka Plury, drogie dzieci zmarłego, drodzy rodzice, drodzy uczestnicy uroczystości pogrzebowej. Uczestniczę duchowo w uroczystościach pogrzebowych ŚP. Marka Plury – waszego ojca i syna. Uczestnictwo to wyraża się w modlitwie i przede wszystkim eucharystii w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Męczennika, od wieku służącego Polakom przebywających w Rzymie. Arcybiskup Wiktor Skworc wspomniał o wybitnej działalności prospołecznej, szczególnie na rzecz społeczności niepełnosprawnych.
Kazanie przedstawiało życiorys Marka Plury. Proboszcz, nawiązując do czytania o talentach, wspomniał, że śląski senator miał ich bardzo dużo i wszystkie wykorzystał pomnożył. Żona Marka – Ewa została określona jako „najlepsza laska w okolicy, którą wyrwał Marek”.
W wypełnionej po brzegi Architekturze Chrystusa Króla, podczas uroczystości pogrzebowych byli obecni m.in. Borys Budka, Grzegorz Schetyna, prezydent Katowic – Marcin Krupa, Marta Golbik, Łukasz Kohut , Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski i wielu innych.