Artykuł SponsorowanyDom

Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni

Nowoczesna pergola tarasowa to lekka budowla, dzięki której łatwo można uatrakcyjnić architekturę budynku czy ogrodu oraz poprawić funkcjonalność przestrzeni. Okazuje się, że aluminiowe pergole to bardzo uniwersalna konstrukcja, ponieważ stwarzają szerokie pole w zakresie aranżacji przydomowego otoczenia. Aby tego typu zadaszenie prawidłowo wypełniało swoje zadanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, jak np. rodzaj pergoli, dopasowanie do istniejącej bryły budynku oraz otoczenia, dodatkowe akcesoria oraz właściwy montaż. Przemyślany projekt pergoli tarasowej i profesjonalna realizacja – pozwala cieszyć się jej efektownym designem oraz walorami użytkowymi przez długie lata o każdej porze roku. Co warto wiedzieć o pergolach?

 

Aluminiowa pergola – funkcje, zalety i zastosowanie

Aluminiowa pergola to prosty sposób na zagospodarowanie dodatkowej powierzchni, poprawę wyglądu domu czy ogrodu oraz zwiększenie funkcjonalności otaczającej przestrzeni. Dobrze zaprojektowana i wykonana pergola jest przedłużeniem budynku i tworzyć całoroczną strefę do spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu czy zabawy. Konstrukcja pergoli nie musi być jednak zespolona z elewacją domu i z powodzeniem sprawdzi się również jako obiekt wolno stojący.

Wśród podstawowych funkcji, jakie spełnia pergola jest zagospodarowanie przydomowej przestrzeni i stworzenie komfortowych warunków do aktywnej bądź wypoczynkowej rekreacji. W zależności od potrzeb i zastosowanych rozwiązań, pergole tarasowe mogą przy okazji chronić przed różnymi niepożądanymi czynnikami pogodowymi, takimi jak intensywne nasłonecznienie, wiatr albo opady deszczu czy śniegu.

Estetyczna pergola pełni ponadto funkcję ozdobną całej nieruchomości, a jej uniwersalny, minimalistyczny design – sprawia, że doskonale komponuje się z każdym stylem i łatwo dopasować ją do istniejącej aranżacji. Pergola z aluminium to niezwykle wytrzymała i trwała konstrukcja, odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz upływ czasu. Właściwie zaprojektowana i wykonana pergola to fantastyczne miejsce do relaksu w samotności czy w rodzinnym gronie, spotkań z przyjaciółmi, a także do grillowania albo biesiadowania przy stole.

Funkcjonalność pergoli w dużej mierze zależy od jej wykończenia i dodatkowego wyposażenia. Konstrukcję pergoli z powodzeniem można wykorzystać do pełnej zabudowy przestrzeni (na wzór ogrodu zimowego), zastosować ażurowe ściany i stworzyć półotwartą werandę, postawić niezabudowaną ścianami wiatę (carport https://sunrest.pl/carporty/) lub zadaszyć basen ogrodowy. Oczywiście, możliwe są inne, dowolne konfiguracje w tym zakresie i swobodna personalizacja każdego detalu pergoli.

Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)
Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)

Czy pergola lamelowa to dobre rozwiązanie?

Aluminiowa pergola lamelowa, zwana również jako pergola bioklimatyczna – to nowoczesne zadaszenie tarasowe, zbudowane – jak w tradycyjnych żaluzjach – z obrotowych paneli (tzw. lamele). Sprawne i zamknięte lamele zapewniają praktycznie 100-procentową ochronę przez deszczem czy śniegiem, natomiast rozwarcie ich pod odpowiednim kątem – pozwala regulować dopływ światła słonecznego na tarasie.

W momencie, gdy pergola posiada zabudowane ściany bądź boczne rolety typu „screen”, ruchome pióra pozwalają także sterować dopływem i cyrkulacją świeżego powietrza, co najlepiej sprawdza się w upalne dni. Warto wspomnieć, że pergola lamelowa posiada zintegrowany system odprowadzania deszczu. Woda opadowa bądź roztopowa usuwana jest za pośrednictwem specjalnych, niewidocznych rynienek, które znajdują się w konstrukcji i słupach pergoli.

Pergola lamelowa może być montowana zarówno do ściany zewnętrznej budynku, ale doskonale sprawdzi się również jako niezależna, wolnostojąca konstrukcja. Tego typu pawilon może posiadać ponadto rozsuwany dach z obrotowymi lamelami. Przy większej powierzchni dachu warto rozważyć założenie blokady spływu/ściekania wody opadowej na boki. Dla lepszej funkcjonalności pergoli, najlepiej, aby piór obracały się prostopadle do osi północ-południe, zalecane jest także nachylenie dachu pod kątem 4-12 stopni. Istotne jest też usuwanie z lameli zanieczyszczeń środowiskowych, które mogą powodować problemy ze spływem wody, gromadzenie się wilgoci i powstawanie wykwitów pleśni.

Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)
Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)

Kiedy sprawdzi się pergola ogrodowa?

Pergola ogrodowa to rozwiązanie, dzięki któremu można poszerzyć funkcjonalność przydomowej przestrzeni rekreacyjnej. Aluminiowy pawilon świetnie nadaje się do stworzenia zadaszonego miejsca do grillowania, zacienionej strefy relaksacyjnej z meblami ogrodowymi lub mini placu zabaw dla najmłodszych.

Ogrodowe pergole aluminiowe to także doskonały pomysł na zadaszenie plenerowego basenu albo estetyczną wiatę np. na rowery, motocykl czy sprzęt ogrodniczy. Pergola wspaniale komponuje się z ogrodową roślinnością, a ażurowe ścianki pozwalają ozdobić konstrukcję zielonymi i ukwieconymi pnączami.

Całoroczna pergola ogrodowa, która chroni przed deszczem, słońcem, wiatrem i różnymi zanieczyszczeniami środowiskowymi, zapewnia idealne warunki do relaksu na świeżymi powietrzu. Solidna konstrukcja z aluminium jest odporna na korozję, napór wiatru i obciążenie śniegiem, dlatego pergola ogrodowa może być użytkowana o każdej porze roku. Estetyczna pergola w ogrodzie to efektowny element małej architektury, który podnosi atrakcyjność wizualna całej nieruchomości.

Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)

Pergola tarasowa – zyskaj dodatkową przestrzeń!

Wiele osób zastanawia się jak zwiększyć przestrzeń użytkową domu czy ogrodu. Okazuje się, że skutecznym sposobem na zyskanie dodatkowej powierzchni jest pergola tarasowa, z której z powodzeniem można korzystać przez cały rok. Przestrzeń ta może służyć domownikom jako strefa wypoczynkowa, kuchnia letnia, jadalnia czy miejsce do spotkań ze znajomymi i przyjaciółmi.

Wśród najczęściej realizowanych projektów z wykorzystaniem pergoli tarasowej są przestronne werandy, ale tego rodzaju konstrukcja może posłużyć też do przedłużenia domu i dobudowy dodatkowego pokoju. Uniwersalna pergola tarasowa sprawia, że właściciele domów chętnie decydują się również na przeszklony ogród zimowy lub stworzenie innej przestrzeni wypoczynkowej. Popularnym zastosowaniem pergoli tarasowej może być ponadto domowa strefa fitness, SPA czy prywatna siłownia.

Pergola tarasowa może posłużyć także jako wygodne miejsce do zabawy dla dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaadaptować pergolę tarasową na ogrodową altanę czy wiatę garażową dla pojazdów albo osprzęt techniczny. Wiata z pergoli może posiadać na dachu panele fotowoltaiczne zintegrowane np. z instalacją do ładowania baterii pojazdów elektrycznych czy hybrydowych.

Modułowa konstrukcja pozwala na zabudowę przestrzeni niemal w dowolny sposób, dopasowując ją do indywidualnych potrzeb oraz istniejącej architektury. Warto zaznaczyć, że w momencie, kiedy pergola nie posiada fundamentów, ścian bocznych i nie ma więcej, niż 35 m2 powierzchni – pozwolenie na budowę ani inne urzędowe zgłoszenie nie jest wymagane.

Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)
Pergola tarasowa – pomysł na efektowną i funkcjonalną aranżację przydomowej przestrzeni (fot. mat. partnera)

Funkcjonalne rozwiązania i akcesoria do pergoli – na co warto się zdecydować?

Współczesne pergole posiadają mnóstwo dedykowanych akcesoriów, które zwiększają ich funkcjonalność użytkową. Jeśli chodzi o najpopularniejsze akcesoria do pergoli, w jakie można doposażyć ten element małej architektury, to warto wymienić m.in. takie, jak:

  • oświetlenie LED – punkty świetlne wkomponowane z konstrukcję lub lamele pozwalają stworzyć wieczorem klimatyczny nastrój oraz korzystać z pergoli długo po zapadnięciu zmroku,
  • promienniki ciepła – sterowane pilotem panele grzewcze na podczerwień z płynną regulacją strumienia ciepła – doskonale sprawdzają się w czasie chłodniejszych dni i wieczorów,
  • czujniki deszczu, śniegu i wiatru – przy wystąpieniu niesprzyjających warunków pogodowych dochodzi o automatycznego zamknięcia dachu z lameli i/lub bocznych rolet,
  • obudowa boczna – pergole mogą posiadać pełne ściany (np. przesuwne przeszklone panele) albo ażurowe; funkcjonalnym rozwiązaniem są też boczne ekrany materiałowe zintegrowane z górnym fragmentem konstrukcji lub specjalne rolety tekstylne ukryte w estetycznych kasetach; boczna zabudowa sprawdza się przy tworzeniu zamkniętych stref wypoczynkowych, które łatwiej jest ogrzać oraz ochronić przed wiatrem czy zacinającym deszczem,
  • nagłośnienie – pergolę tarasową lub ogrodową można wyposażyć w instalację nagłośnieniową, dzięki czemu można oddawać się relaksowi i kontemplacji przy ulubionej muzyce, słuchać radia czy internetowych podcast’ów,
  • wzmocniona podpora – dla zwiększenia stabilności całej konstrukcji możliwe jest zastosowanie stóp betonowych i/lub dodatkowego kotwienia.

Pergola, jak i każdy z jej elementów, może zostać wykonana w dowolnej kolorystce RAL, co ułatwia harmonijne dopasowanie do istniejącej bądź pożądanej aranżacji.

Gdzie kupić oraz jak zamontować pergole – Kraków i okolice

Na rynku funkcjonuje sporo podmiotów, które oferują pergole. Kraków i pozostały region południowo-wschodniej Polski to główny obszar aktywności firmy SunRest, która od wielu lat produkuje nowoczesne systemy (osłony) przeciwsłoneczne i przeciwdeszczowe oraz aluminiowe pergole lamelowe do domów oraz ogrodów. Producent pergoli SunRest https://sunrest.pl/producent-pergoli-ogrodowych/ znany jest nie tylko w naszym kraju, bowiem ze względu na wysoką jakość i innowacyjność – ich pergole cieszą się również uznaniem na rynkach zagranicznych (m.in. Słowacja, Niemcy, Austria, Belgia, Holandia).

Firma SunRest świadczy kompleksowe usługi w zakresie pergoli, ponieważ oprócz produkcji – zapewnia także ich profesjonalny montaż oraz wyposażenie w dodatkowe systemy i akcesoria. Przedsiębiorstwo obsługuje sektor prywatny (osoby fizyczne), biznesowy (firmy) oraz publiczny (urzędy, instytucje, placówki oświatowe i ośrodki medyczne), gdzie realizuje zarówno mniejsze, jak też prestiżowe i bardziej wymagające projekty.

W ramach współpracy z firmą SunRest wszyscy klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo i inspiracje w zakresie wyboru wizualnych oraz funkcjonalnych aspektów projektu pergoli i jej montażu. Przed przystąpieniem do montażu, doświadczony zespół SunRest wykonuje na miejscu zabudowy pergoli precyzyjne pomiary oraz  przygotowuje projekt i wycenę do akceptacji. Marka SunRest jest dziś symbolem solidności, najwyższego standardu wykonania i najlepszej jakości obsługi klienta, a szeroka paleta asortymentu firmy sprawia, że każdy znajdzie tutaj COŚ dla siebie. 

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button