reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Smog dusi region, a podobno… jest lepiej WIDEO

W wielu miejscach w woj. śląskim przekroczony został poziom stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Jak jednak przekonują urzędnicy, w poprzednich latach bywało znacznie gorzej. Czytajcie prognozy

 

W czwartek 9 lutego przekroczenie stężenia PM 10 służby wojewody na podstawie danych GIOŚ ogłosiły dla miast i powiatów: powiat miasto Rybnik, powiat miasto Żory, powiat miasto Jastrzębie-Zdrój, powiat miasto Bielsko-Biała, powiat rybnicki, powiat mikołowski, powiat cieszyński, powiat wodzisławski, powiat żywiecki.

Powiązane artykuły

Smog nie straszy już tak często jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal jest to duży problem.

reklama

Smog w Katowicach

-Statystki średnioroczne dotyczące stężenia pyłu PM10 pokazują, że jest lepiej. W 2022 roku to było 28,5. Dla porównania 2021 rok było to 31, a w 2010 roku było 52. To stężenie jest faktycznie niższe każdego roku i to jest, tak uważamy efekt miejskiego programu dotacji – mówi Sandra Hajduk, UM Katowice.

Katowice na dopłaty do wymiany źródeł ciepła u mieszkańców wydają najwięcej w regionie. Pokrywają 80% inwestycji do kwoty 10 000 zł. Mimo to, że inne miasta wydają mniej, to też obserwują spadek liczby dni smogowych. Na przykład w Sosnowcu od miasta można uzyskać 4 tys. zł dofinansowania. Tu nadal jest wiele do zrobienia.

 6 tys. kotłów wymienionych w Sosnowcu

-Pomogły deklaracje, które mieszkańcy składali, aby uzyskać dodatek węglowy. Tutaj mieszkańcy się odkryli. Szacujemy, że zostało do wymiany około 6 tys. palenisk, więc jesteśmy w połowie tej drogi – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Z jednej strony poprawa jakości powietrza jest związana z uchwałą antysmogową, której zapisy eliminują najstarsze piece. Jednak jak pokazują takie dni jak dzisiaj, nie wszystko jest zasługą samorządów.

-Jest też drugi powód, że się poprawia. Zimy są jednak coraz łagodniejsze i efekt tych zmian klimatycznych jest taki, że jest cieplej i poprawia się również w tych miejscowościach, gdzie samorządy niewiele robią. Ale mimo wszystko jest tam jakiś niewielki postęp – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Tego postępu nie będzie widać w kolejnych dniach. Jak informuje Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach, w czwartek prognozowana jest zła jakość powietrza, co będzie odczuwalne szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Łukasz Kądziołka

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button