Centrum Pomocy Dzieciom powstało w Sosnowcu
Coraz więcej dzieci dotkniętych jest przemocą. W skali kraju to aż co siódmy młody człowiek do 18. roku życia. Przemoc najczęściej stosują bliscy. Skala problemu jest ogromna, a dzieci bardzo często nie sygnalizują, że dzieje im się krzywda.
• Dzieci są takim klientem, który w zachowaniu, w zabawie pokazuje co się z nimi dzieje. Nie jest tak, że nie mówią. Może nie mówią słowami, nie mówią wprost, natomiast w takim materiale symbolicznym, w rozmowie, gdy się je pyta o to, gdy się rozmawia to powiedzą raczej. Jeśli trafią na bezpieczne miejsce – mówi Paulina Górecka, psychoterapeutka Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu.
Takim miejscem ma być otwarte w piątek Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu. Na wsparcie na wielu płaszczyznach mogą tu liczyć całe rodziny. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do dzieci pokrzywdzonych przestępstwami. To jedyne takie miejsce w województwie śląskim.
• My przynieśliśmy tutaj wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę model norweski Barnahus, który zakłada udzielanie pomocy i wsparcia dzieciom w jednym miejscu z dobranymi specjalistami w taki sposób, żeby na wszystkie potrzeby w tej sytuacji dziecka odpowiedzieli. Dzięki temu mamy w swoim zespole psychiatrę, terapeutów, pediatrę, mamy też prawnika. Jest w planach również stworzenie przyjaznego pokoju przesłuchań – mówi Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia.
Przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która powołała do życia i finansowo wspiera Centra Pomocy Dzieciom w Polsce, chcieliby stworzyć przynajmniej po jednej takiej placówce w każdym województwie. To fundacja odpowiada również za pozyskiwanie specjalistów. W każdym z ośrodków – dotychczas powstało osiem – pomoc może uzyskać jednoczesnie do dwustu rodzin.
• Bardzo ważne jest, że to miejsce to nie samotna wyspa, ci specjaliści. Tylko żeby pomóc temu dziecku pokrzywdzonemu przestępstwem, to trzeba faktycznie współpracować z innymi instytucjami. I dla nas taki podstawowy partner to jest ośrodek pomocy społecznej, to jest sąd, to jest prokuratura, policja – mówi dr Beata Wojtkowska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Terapeuci nie są w stanie jednoznacznie określić, po jakim czasie widoczne są efekty pomocy, bo każdy przypadek jest indywidualny. Według wstępnych założeń, kompleksowa opieka powinna trwać sześć miesięcy, ale może zostać przedłużona w zależności od potrzeb.
Autor: Fatima Orlińska