Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Objawy udaru mózgu

Problemy z mówieniem, zaburzenia widzenia czy niedowład kończyn – to tylko niektóre objawy udaru mózgu. Udar atakuje nagle. W Polsce dotyka około 70 tysięcy osób rocznie, niezależnie od wieku i płci. Opieka medyczna i późniejsza rehabilitacja to jedyny sposób na powrót do normalnego życia. Początki bywają trudne, lecz z czasem widać efekty.

 

–Na początku były słabo widoczne, a teraz naprawdę można powiedzieć, że z każdym dniem jest więcej sprawności we wszystkim. Chodzimy już po schodach od wczoraj – mówi Małgorzata Patalong, pacjentka.

W trakcie pobytu w szpitalu również rodzina jest edukowana, jak zająć się osobą po udarze.

–Jeżeli chodzi o tą niedowładną stronę, to zawsze należy ją mobilizować. Ona nie powinna być pomijana. Czasem pacjent ma taki objaw neurologiczny, tak zwanego pomijania stronnego. On nie ma w świadomości tego niedowładu, więc trzeba te stronę mobilizować, odpowiednio układać, żeby po pierwsze, nie pojawiła się patologiczna taka spastyka, czyli wzmożone niewłaściwe napięcie w mięśniach, żeby nie pojawiły się odleżyny, żeby nie pojawił się obrzęk – mówi dr. hab. n. med. Joanna Siuda, specjalista neurolog.

Powiązane artykuły

Praktyczna wiedza dotycząca opieki, pozycje ułożeniowe czy podejście psychologiczne i społeczne to informacje, które można znaleźć w nowym bezpłatnym poradniku UDARatować Życie. Są tam odpowiedzi na wszystkie pytania, które rodziny najczęściej zadają lekarzom.

–Najczęściej zadawane pytania, to czy mogę dotykać pacjenta, ponieważ przy dużych niedowładach istnieje zagrożenie, że możemy zrobić pacjentowi krzywdę, jeśli zrobimy to nieumiejętnie? W poradniku mamy też temat, który dotyczy prawidłowego pozycjonowania pacjentów, przemieszczania ich w łóżku, ale także pionizacji. Tutaj trzeba zachować kilka zasad, żeby nie zaszkodzić pacjentowi – mówi mgr Krzysztof Parysek fizjoterapeuta, pomysłodawca poradnika.

Poradnik jest dedykowany pacjentom i ich rodzinom, lecz każdy może z niego skorzystać. Można go dostać w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, a z początkiem przyszłego tygodnia będzie dostępny w internecie na stronie uck.katowice.pl .

Objawy udaru mózgu/Silesia Flesz TVS

 

Łukasz Franusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button