reklama
BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacje

Chorzów: Nie dla osiedla na terenie MTK

Projekt uchwały zakłada odmowę lokalizacji inwestycji dla spółki Atal, która chce budować osiedle na terenie MTK w ramach lex deweloper. Sesja – 9 marca. Co to za inwestycja? Czytajcie.

Na specjalnie zwołanej sesji 9 marca 2023 radni z Chorzowa będą głosować dwie uchwały. Obie dotyczą spółki Atal i jej planów budowy osiedla mieszkaniowego w miejscu OPT i MTK, czyli przy ulicy Targowej w Chorzowie, tuż przy Parku Śląskim.

– Podjęcie uchwały w tym terminie pozwoli zachować ustawowy termin 60 dniu, który w związku ze złożonym wnioskiem o lokalizację inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przypada na dzień 11 marca 2023 – czytamy w uzasadnieniu.

W planie sesji są dwa punkty: jeden (nr 3 w porządku obrad) dotyczy lokalizacji inwestycji, a drugi – nr 4 w porządku obrad – braku zgody na nią. Paragraf pierwszy tej drugiej uchwały brzmi: Odmawia się lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej.

Osiedle firmy Atal na terenie MTK. Co to za inwestycja?

Wysokość budynków – od 10 do 29 metrów. Niektóre będą mieć 9 kondygnacji. W sumie – od 900 do 990 mieszkań. To plan osiedla, jaki chce budować Atal przy Targowej w Chorzowie. O tym, że potentat z branży deweloperskiej chce tu postawić osiedle, wiadomo nie od dziś. Zimą zobaczyliśmy pierwsze wizualizacje. Stąd wiadomo, że budynki mają stanąć w układzie kaskadowym, mieszkania będą na kondygnacjach od 1 (parter) do 7. Będą też dominanty o wysokości do 9 kondygnacji i dodatkowo – szkoła. Autorem koncepcji jest katowicki architekt Wojciech Wojciechowski z zespołem

Atal, który ma działkę na OPT już od 2018 roku, musi mieć zgodę na budowę od rady miasta w Chorzowie, bo  w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren ten jest przeznaczony pod działalność usługową i handlową, a nie mieszkaniową. Dlatego planuje tę inwestycję w ramach lex deweloper.

Wniosek spółki do UM Chorzów wpłynął 10 stycznia 2023 roku. Dotyczył właśnie ustalenia lokalizacji inwestycji. – Chcemy postawić tu osiedle przyjazne ludziom – tłumaczyli przedstawiciele dewelopera. I dodawali, że korzyści z osiedla na terenie MTK odnieść może także miasto. Mowa jest bowiem nie tylko o nowych mieszkaniach, ale też o budowie nowoczesnej szkoły przez i na koszt dewelopera. 

Mieszkania na terenie MTK. Szczegóły

Inwestycja to: budowa zespołu 3 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami, garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną i drogową przy ul. Targowej w Chorzowie.

  • Powierzchnia terenu inwestycji: ok. 53 311 mkw
  • Zabudowa: od 14 200 mkw do 14 400 mkw
  • Powierzchnie utwardzone, w tym chodniki, powierzchnia miejsc parkingowych wraz z wewnętrznym układem dróg dojazdowych: od 12 050 mkw do 13 230 mkw
  • Powierzchnia mieszkań: 55 – 62 mkw
  • Liczba mieszkań: 900 -990
  • Będzie też wielostanowiskowy garaż podziemny dla samochodów osobowych na poziomie -1

W ramach inwestycji powstaną też lokale usługowe i handlowe o pow. 900-1100 mkw w sumie. Mają być na parterach budynków i być nieuciążliwe. W planach dewelopera są też ścieżki, elementy małej architektury, skwery, a także miejsca postojowe dla rowerów i aut osobowych.

Żeby postawić tu osiedle, trzeba wyciąć 179 drzew. 

RM w Chorzowie chce odrzucić wniosek. Projekt uchwały

Oto uzasadnienie uchwały (druk nr 1009) odrzucającej wniosek firmy Atal:

„Zaznaczyć należy, że planowana inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego będącego jednym z największy parków miejskich w Europie. Teren bezpośrednio z parkiem sąsiadujący powinien stanowić uzupełnienie jego funkcji – funkcji parkowej. Rada Miasta Chorzów wyraziła taką wolę podejmując 1 lipca 2004 uchwałę w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego, w którym zadecydowano, że teren ten powinien być terenem usługowym o charakterze usług nieuciążliwych takich jak handel, gastronomi czy rzemiosło nieuciążliwe. W ślad za powiązaniem przestrzennym powinno iść powiązanie funkcjonalne tych terenów, które zdecydowanie korzystniejsze jest w przypadku lokalizacji usług niż w przypadku lokalizacji zabudowy mieszkaniowej.

Ponadto zwraca się uwagę, że na terenie Parku Śląskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego, które w przyszłości powinno być wiązane z sąsiadującą funkcją usługową. Inwestycja uzyskała w tym zakresie negatywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W związku z powyższym zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy. Rada Miasta podejmuje uchwałę o odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.

W linku poniżej znajdziecie cały projekt uchwały

PROJEKT UCHWAŁY

Atal i osiedle na terenie MTK. 

Atal chce budować wielkie osiedle przy Parku Śl.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button