Artykuł Sponsorowany

To musisz wiedzieć, zanim kupisz auto spoza Polski

Polacy coraz częściej szukają wymarzonego auta poza granicami swojego kraju. Bardzo często sprowadzają go z Niemiec. Choć import samochodu zza granicy wiąże się z dodatkowymi formalnościami, to nie należy się tego obawiać. Wszystko może odbyć się szybko i bez problemów. Co należy zrobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

 

Auto zza granicy – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kupując auto, przede wszystkim trzeba sprawdzić jego stan techniczny. W Niemczech samochody muszą przechodzić przegląd techniczny co dwa lata. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, poproś sprzedawcę o wgląd do ostatniego badania, tzw. TUV. Jeśli chcesz mieć pewność, potwierdź stan auta w warsztacie. Przejrzenie historii pojazdu jest także możliwe na stronie internetowej Historiapojazdu.gov.pl. Kiedyś zawierała ona wyłącznie dane o samochodach polskich, jednak on pewnego czasu poszerzona jest także o auta zarejestrowane za granicą. Jeśli chcesz poznać historię samochodu z Niemiec, musisz wpisać numer rejestracyjny auta, VIN oraz datę pierwszej rejestracji, a następnie wykorzystać Profil Zaufany do zalogowania. Jakie dane otrzymasz?

  • Przebieg samochodu;
  • Informacje techniczne;
  • Historię wypadków;
  • Czy auto nie jest w bazie aut kradzionych.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat historia pojazdu z Niemiec – jak sprawdzić?, znajdziesz je na stronie Najtaniejuagenta.pl.

Jak sprowadzić auto z Niemiec do Polski?

Jeśli podejmiesz decyzje o zakupie, możesz przystąpić do podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Zrób to od razu w dwóch językach – po polsku i po niemiecku. Polska wersja będzie niezbędna do zarejestrowania auta. Sprzedawca powinien wraz z umową przekazać ci dowód rejestracyjny samochodu i kartę pojazdu (tzw. duży i mały brief). Sprawdź, czy na obu dokumentach widnieje stempel „abmeldung”, który oznacza, że samochód jest wyrejestrowany. Gdy takiego stempla nie będzie, oprócz briefów sprzedawca musi wydać książkę serwisową, potwierdzenie badania technicznego oraz analizę składu spalin. Z wszystkimi dokumentami musisz udać się do niemieckiego urzędu komunikacji i wyrejestrować samochód. Musisz wiedzieć, że auto, które zostało wyrejestrowane w Niemczech, a jeszcze nie jest zarejestrowane w Polsce, nie  może poruszać się po drodze, dlatego należy go przetransportować lawetą. Jest to rozwiązanie kosztowne, jednak jedyną alternatywą jest krótkoterminowe zarejestrowanie pojazdu w Niemczech, a by to uczynić trzeba mieć meldunek w Niemczech. Jeśli taki meldunek posiadasz, musisz udać się do niemieckiego wydziału komunikacji i przedstawić umowę kupna-sprzedaży samochodu, a także inne dokumenty takie jak kartę pojazdu i dowód rejestracyjny, zaświadczenie o meldunku w Niemczech i potwierdzenie zakupu krótkoterminowej polisy OC. Musisz także wykupić wywozowe tablice rejestracyjne. Ich koszt to ok. 200 euro.

Jakich formalności należy dopełnić po przyjeździe do Polski?

Po przyjeździe do Polski będzie konieczne przeprowadzenie badań technicznych, zapłacenie akcyzy, a także krótkoterminowej polisy OC, jeśli niemiecka już wygasła. Musisz także zarejestrować auto w wydziale komunikacji. Jeśli nie posiadasz egzemplarza umowy kupna-sprzedaży samochodu w języku polskim, tłumacz przysięgły będzie musiał przetłumaczyć wersję niemiecką. Koszt to około 200 złotych. Za przegląd auta zapłacisz tyle samo, co za auto polskie. Na rejestrację samochodu masz 30 dni od przekroczenia granicy. Będziesz musiał przedstawić w urzędzie komunikacji wypełniony wniosek o rejestrację samochodu, umowę kupna-sprzedaży po polsku, zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu i potwierdzenie opłacenia akcyzy, a także potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech, zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli je posiadasz) i ubezpieczenie OC samochodu. Bez aktualnego ubezpieczenia nie możesz poruszać się po drogach. Polisę musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. Za ubezpieczenie auta sprowadzonego nie zapłacisz więcej niż za samochód kupiony w kraju. Oprócz polisy OC warto także zastanowić się nad zakupem AC i NNW (https://najtaniejuagenta.pl/beesafe/).

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button