Artykuł Sponsorowany

Pogoda w Olsztynie

Olsztyn to największe miasto na Warmii, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba władz Powiatu Olsztyńskiego. Potężny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturalny, a także węzeł kolejowy i autostradowy. Centralne miasto aglomeracji olsztyńskiej.

 

Olsztyn to największe miasto na Warmii, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba władz Powiatu Olsztyńskiego. Potężny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturalny, a także węzeł kolejowy i autostradowy. Centralne miasto aglomeracji olsztyńskiej.

Pogoda w Olsztynie (fot. mat. partnera)
Pogoda w Olsztynie (fot. mat. partnera)

Położenie

Miasto położone jest w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Łyną, w obrębie Pojezierza Olsztyńskiego, będącego częścią Pojezierza Mazurskiego.

Najwyższy punkt Olsztyna – 155 m n.p.m., a najniższy – 88 m n.p.m. Przez miasto przepływają cztery rzeki: Łyna, Wadąg, Kortówka i Skanda.

Powiązane artykuły

Miasto słynie z doskonałego położenia w otoczeniu jezior, lasów i parków. Znaczną część terytorium można obejść pieszo przez parki, odwiedzając po drodze miejskie jeziora. W granicach administracyjnych miasta znajduje się 15 jezior, z których 13 ma powierzchnię większą niż 1 ha. Łączna powierzchnia jezior w Olsztynie wynosi około 720 ha (8,15% terytorium miasta). Ich rozmieszczenie jest nierównomierne: w zachodniej części miasta jeziora stanowią 40%, a we wschodniej – tylko 8%.

Lasy i tereny zielone zajmują ponad 1800 ha (28% powierzchni miasta). Większość stanowi Las Miejski (1050 ha), który funkcjonuje głównie jako teren rekreacyjno-turystyczny. Liczne parki (np. Kusocińskiego i Zamkowy), skwery i rezerwaty zajmują 560 ha (6,5% powierzchni miasta). Tym samym pomniki przyrody stanowią jedną trzecią terytorium Olsztyna.

Warunki klimatyczne

Miasto położone jest w strefie ciepłego umiarkowanego klimatu przejściowego, który jest spowodowany głównie lokalnymi elementami przyrodniczymi (rzeźba terenu, lasy, jeziora).

Średnioroczna ilość opadów sięga tu około 600 mm. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi około +7,2 °C z maksimum w lipcu (+17,3 °C) i minimum w styczniu (-3,0 °C). Na rok przypada średnio około 160 dni z opadami, liczba dni z przymrozkami sięga 140, a pokrywa śnieżna utrzymuje się zwykle przez około 83 dni. Dlatego, aby być przygotowanym na wszelkie niespodzianki pogodowe, regularnie sprawdzaj prognozę pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/17073/olsztyn.

Kiedy najlepiej wybrać się do Olsztyna?

Najpopularniejszym czasem na wakacje w Olsztynie jest lipiec i sierpień. To szczyt sezonu turystycznego, kiedy pogoda najbardziej sprzyja komfortowemu wypoczynkowi: można cieszyć się słonecznymi dniami i temperaturą do +22 °C. Olsztyn można odwiedzić także poza sezonem. Hotele i obiekty turystyczne przyciągają przytulną atmosferą, a pogoda wciąż może być komfortowa. Na przykład, w czerwcu maksymalna temperatura w ciągu dnia wynosi +20 °C, a we wrześniu – +17 °C. Aby wybrać najlepszy czas na podróż – sprawdź prognozę pogoda icm. Jeśli rozważasz Olsztyn na ferie zimowe, wybierz styczeń, kiedy jest najwięcej śniegu.

Podsumowanie

Zwiedzanie Olsztyna można podzielić na dni tematyczne w zależności od pory roku i pogody. Tutaj można połączyć oglądanie zabytków z aktywnością na świeżym powietrzu. Poświęć czas, aby zobaczyć ciekawe miejsca historyczne i więcej się o nich dowiedzieć. Koniecznie zaplanuj wakacje nad olsztyńskimi jeziorami. Przygotuj trasy do spływu kajakowego Łyną. Albo także możesz wybrać się na wycieczkę rowerową po Lesie Miejskim. W każdym razie niezależnie od tego, w jakim celu odwiedzisz Olsztyn, miasto pozostawi po sobie pozytywne wrażenie.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button